BOTOKS – BEZPIECZNY CZY NIE?

Nie chcę odpowiadać jednym zdaniem, bo co to znaczy bezpieczny?

BEZPIECZNY, PONIEWAŻ…..

Jeśli chodzi o obawy pacjentów , którzy mówią, że jest to przecież jad kiełbasiany, to substancja potencjalnie trująca – to mogę powiedzieć , żeby tego się nie obawiali.

Botoks , jak potocznie mówi się o każdym preparacie toksyny botulinowej, w obecnej formie to zarejestrowany lek o licznych badaniach klinicznych. Ma ustalone odpowiednie dawkowanie i bardzo dobrze przebadany wpływ na organizm.

Dzięki temu, że jest to zarejestrowany i przebadany jako lek, można powiedzieć, że jest to chyba jedna z najlepiej poznanych substancji stosowanych w medycynie estetycznej.

Mało tego, biorąc pod uwagę profil bezpieczeństwa, czyli niski stopień ryzyka powikłań pozabiegowych, to również jest jedną z bezpieczniejszych w medycynie estetycznej.

Powikłania jakich możemy się obawiać to najczęściej efekty samego nakłucia – siniaki, krwiaki i drobne stany zapalne, nie związane z rodzajem zastosowanej substancji.

Powikłania związane z samą toksyną to najczęściej powikłania nie tyle zdrowotne, co estetyczne.

To najczęściej jest to nieprawidłowa dyfuzja leku poza mięsień , który był celem leczenia. Taka niezamierzona dyfuzja w skutek nieprawidłowego podania albo na skutek nietypowych warunków anatomiczno-klinicznych, jest czasem nieciekawa z punktu widzenia estetycznego – opadanie kącika ust, powieki czy różnego rodzaju asymetrie, ale zwykle jest całkowicie niegroźna dla naszego zdrowia i szybko ustępuje.

Takie niezamierzone działanie na mięśnie , które nie były celem naszego leczenia, może być groźne dopiero przy bardzo dużych dawkach leku. W medycynie estetycznej jednak stosuje się wyjątkowo małe dawki w porównaniu np. z neurologią.

Więc patrząc globalnie na zabiegi z zastosowaniem botoksu – to można je nazwać bezpiecznymi.

NIE-BEZPIECZNY, BO….

Toksyna botulinowa, żeby była zarejestrowana jako lek, tak jak wszystkie leki musi spełniać restrykcyjne normy. Nie wszystkie laboratoria, zwłaszcza spoza Europy są w stanie spełnić te warunki.

Na jakość i bezpieczeństwo preparatu wpływają zarówno restrykcyjnie kontrolowane warunki produkcji jak i późniejsze etapy – badania, transport, a nawet sposób przechowywania w gabinecie i sposób podawania.

Niestety, na rynku można spotkać preparaty, które nie są zarejestrowane jako lek, a w dodatku są sprowadzane poprzez różne strony internetowe, bezpośrednio z krajów produkcji, nie zawsze z renomowanych laboratoriów i zachowaniem odpowiednich warunków transportu.

Zapotrzebowanie na okazyjne cenowo zabiegi oraz utrudniony dostęp nie -lekarzy do leku dostępnego tylko na receptę, powoduje , że niestety jest to dość często spotykany problem.

NIE-BEZPIECZNY, BO… PO PROSTU NIE WOLNO TAK MÓWIĆ.

Jeśli jakikolwiek zabieg powoduje nawet niewielkie powikłania – to po prostu nie wolno mówić, że jest całkowicie bezpieczny. To tak naprawdę dotyczy wszystkich leków i zabiegów.

Np. nie wolno lekarzowi powiedzieć , że np. paracetamol, lek dostępny przecież bez recepty, jest całkowicie bezpieczny, ponieważ jego przedawkowanie może spowodować śmiertelną niewydolność wątroby. Albo niesterydowe leki przeciwbólowo-przeciwzapalne, również dostępne bez recepty, przedawkowane, również mogą powodować powikłania, jak krwawienia, stany zapalne błony śluzowej żołądka i wrzody.

Tak samo w przypadku toksyny botulinowej, przedawkowanie może powodować poważne powikłania.

Na szczęście dawki stosowane w medycynie estetycznej są naprawdę małe.

Do leczenia przeciwzmarszczkowego górnej połowy twarzy stosuje się dawki rzędu 30-60 jednostek / zabieg, do leczenia nadpotliwości jednej okolicy np. pach, zwykle około 100j / zabieg, a w neurologii np. do leczenia migreny – około 150jednostek/ zabieg

Dawka śmiertelna dla ludzi jest wielokrotnie większa – około 3000-4000 jednostek podanych jednorazowo.

KIEDY JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNY?

  1. Gdy botoks nie jest preparatem zarejestrowanym i zakupionym bezpośrednio z firmy farmaceutycznej , która sprowadzając i rejestrując lek ma udokumentowaną jakość leku i prawidłowy transport (zimny łańcuch)
  2. Gdy jest podawany nieprawidłową techniką- tu niebezpieczeństwo nie jest duże, bo może najwyżej skutkować powikłaniami estetycznymi, przejściowymi . Wyjątkiem może być zabieg w okolicach szyi – gdyż, nawet prawidłowa dawka, nieprawidłowo podana może powodować problemy z oddychaniem, połykaniem lub mówieniem.
  3. Gdy jest podawany w bardzo dużych dawkach wykraczających znacznie poza dawki stosowane w medycynie estetycznej – wówczas może prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych.

Dodaj komentarz