Botoks – rozprawiam się z mitami i faktami

Kiedy wpisuję w internecie hasło botoks-opinie, pojawia się wiele artykułów i opinii. Część z nich polega na prawdzie, a część tylko przypomina prawdę, tak naprawdę wprowadzając pacjentów w błąd.

Niedawno spotkałam się właśnie z tak sformułowanym artykułem , a wszystko po to by przekonać pacjentki do masażu mięśni, jako korzystniejszego niż botoks. .

Przeanalizowałam dla Was cytaty z tego artykułu:

CYTAT 1

… „zastrzyki młodości”, czyli wprowadzanie w tkanki mięśni toksyny botulinowej (egzotoksyny należącej do neurotoksyn) to nic innego jak jad kiełbasiany, stosowany w celu częściowego lub całkowitego paraliżu mięśnia….

PRAWDA, ALE…..

wydźwięk tego sformułowania jest negatywny: jad, paraliż – groźnie brzmi, prawda? 🙂

Botoks to lek zawierający toksynę botulinową typ A . W przyrodzie produkowana jest ona obok toksyn botulinowych B,C,D,E,H przez bakterie beztlenowe i ta jest faktycznie znana jako jad kiełbasiany.

Ale wiele przełomów w medycynie polegało na odkryciu że trucizna występująca w przyrodzie w odpowiednich dawkach stawała się lekiem ratującym życie i zdrowie.

Np. leki stosowane w niewydolności serca wywodzą się z trucizny roślinnej zwanej naparstnicą , albo penicylina jeden z pierwszych antybiotyków pochodzi z pleśni

Więc tak – lek zwany toksyną botulinową pochodzi od trucizny zwanej jadem kiełbasianym.

SŁOWO PARALIŻ też ma tu nieco negatywny wydźwięk, choć przecież celem leczenia toksyna botulinowa jest właśnie relaksacja mięśnia, czyli teoretycznie paraliż.

Efekt leczenia to czasowa relaksacja mięśnie w konkretnym celu:

  • w przypadku zaburzeń neurologicznych takich jak kurcze spastyczne, kręcz, kurcze przełyku – chodzi o zmniejszenie uciążliwych dla życia skurczów
  • w przypadku leczenia zmarszczek – chodzi o czasowe zablokowanie mięśnia odpowiadającego za zaprasowywanie zmarszczek, aby dać czas na regenerację skóry i wygładzenie zmarszczek
  • w przypadku leczenia trądziku – zmniejszanie czynności gruczołów wydzielających nadmiar sebum
  • w przypadku leczenia nadpotliwości – zablokowanie czynności gruczołów potowych

KOLEJNY CYTAT (2) Z TEGO ARTYKUŁU:

„… efekty mogą być dalekie od spodziewanych.  Do powrotu przekazywania impulsów w mięśniu potraktowanym botuliną dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Stare zakończenia zostają zniszczone na zawsze!”

CZĘŚCIOWO PRAWDA, ALE…

Znów teoretycznie prawdziwa informacja przekazana z negatywnym wydźwiękiem.

Prawidłowo wykonany zabieg daje konkretne, przewidywalne efekty. Może dać efekt całkowitego wygładzenia zmarszczek, nieosiągalny żadnym innym zabiegiem, ale nieprawidłowe podanie faktycznie może spowodować niekorzystne efekty mimiczne jak np obj. mefisto, zaburzenia mimiki ust, uśmiech nieobejmujący oczu itp.

Ale są to powikłania związane z nieprawidłowym wykonaniem zabiegu, albo nieskorygowaniem pewnych elementów. .

Natomiast, co do regeneracji zakończeń mięśniowych. Na poziomie molekularnym faktycznie dochodzi do tworzenia się nowych płytek nerwowo-mięśniowych.

Mikrozakończenia nerwowe cały czas obumierają a w ich miejsce tworzą się nowe. Jest to jak najbardziej naturalny proces w naszym organizmie i nie ma nic dziwnego ani nienaturalnego w tych procesach.

To samo dotyczy regeneracji mikrozakończeń nerwowych po leczeniu toksyną botulinową.

KOLEJNY CYTAT (3):

„Zatem paraliż jednych mięśni powoduje nieprawidłową i niesymetryczną pracę pozostałych, co może doprowadzić do „wykrzywienia” twarzy. Nasza mimika staje się wówczas nienaturalna. Co  więcej, nierówna praca mięśni prowadzi do asymetrii w budowie twarzy, tworząc i nasilając inne problemy (dodatkowe bruzdy, obwisanie policzków, drugi podbródek, obrzęki itp.).”

BYŁOBY TO PRAWDĄ, gdyby…

…gdyby nie dotyczyło nieprawidłowego podania preparatu, czyli właściwie powikłań związanych z techniką zabiegu.

Prawidłowe podanie ma na celu tylko wygładzenie pewnych zmarszczek w taki sposób, aby zachować pełną naturalność twarzy i nadać jej „wypoczętego” wyglądu.

CYTAT 4

„...mięśnie twarzy, tak samo jak mięśnie ciała, są swoistymi „małymi sercami”, które dzięki swojej regularnej pracy „pompują” krew do otaczających ich tkanek. Wszyscy wiemy, że słabe krążenie jest główną przyczyną chorób i zaniku tkanek. Paraliżując zatem mięśnie twarzy botoksem, na własne życzenie uśmiercamy nasze tkanki. Botoks bowiem w zupełności hamuje fizjologiczny drenaż limfatyczny. Może to, w najlepszym przypadku, doprowadzić do zastoju limfy i obrzęków. W najgorszym razie zablokuje odpływ limfy z zatok czołowych i przynosowych albo nawet może doprowadzić do zaburzenia krążenia płynu mózgowego…”

TYLKO NIEKTÓRE SŁOWA SA PRAWDZIWE, ALE UŁOŻONE W TAKI CIĄG, NIESTETY STAJĄ SIĘ FAŁSZEM

Mięśnie biorą udział w odprowadzaniu limfy z tkanek i nadmierne blokowanie pewnych mięśni może prowadzić do obrzęku , ale po botoksie – tylko w niektórych okolicach.

Np. u niektórych osób, relaksacja mięśnia okrężnego oka, celem usuwania „kurzych łapek”, może wpłynąć na gorsze odprowadzanie chłonki spod oka i sprowokować czasowe obrzęki pod oczami. W innych okolicach, przy prawidłowym podaniu, takie obrzęki się nie zdarzają.

Odpływ chłonki z zatok czy krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego nie ma nic wspólnego z pracą mięśni będących celem leczenia zmarszczek – to już jakieś daleko wybiegające i wymyślone wnioski autora.

A zakres relaksacji mięśni podczas zabiegów estetycznych ma właściwie niezauważalny wpływ na mikrokrążenie ogólne, a już na pewno nie powoduje chorób o których pisze autor artykułu.

Czemu tak mocno autor piętnował toksynę botulinową?

Nie wiem, może miał same negatywne doświadczenia z botoksem, a może w ten sposób koniecznie chciał przedstawić naturalne możliwości zabiegowe czyli autorski masaż?

TO W TAKIM RAZIE JESZCZE PARĘ SŁÓW O MASAŻACH TWARZY Z PUNKTU WIDZENIA LEKARZA MEDYCYNY ESTETYCZNEJ:

Jest to znakomity i niezwykle potrzebny zabieg. Nie ma potrzeby porównywać go z botoksem, ponieważ masaż ma zupełnie inny cel i działanie.

BOTOKS – CEL – wygładzanie zmarszczek w sposób nieosiągalny dla innych zabiegów, za pomocą jednego zabiegu, ale bez wpływu na regenerację skóry i tkanek

MASAŻ

  • każdy o odpowiedniej intensywności i odpowiednich wektorach działania) daje możliwość redukcji zmarszczek , czasem nawet w dużym stopniu, ale wymaga serii zabiegów.
  • poprawa mikrokrążenia zarówno w skórze jak i tkankach podskórnych to znakomite działanie odmładzające .
  • poprawa napięcia mięśni mimicznych powoduje lifting tkanek

Nieprawdą jednak jest redukcja zmarszczek po jednym zabiegu. Nawet jeśli zaraz po zabiegu zmarszczki są znacznie spłycone to jest to chwilowy efekt. Wynika z chwilowego rozluźnienia mięśni i delikatnego obrzęku ,zwiększenia nawodnienia okolic zmarszczek pod wpływem masażu i nawilżenia. Aby ten efekt utrwalić NIEZBĘDNE jest wykonanie serii zabiegów, a najlepiej systematyczne korzystanie z takich zabiegów.

Takim przykładem masażu liftingującego jest np. masaż KOBIDO.

Dodaj komentarz