Cellulit. Medycyna estetyczna. cz.1

Wiosna.

Jest coraz cieplej.

Za chwilę będziemy chciały ubrać zwiewne sukienki:)

Ale co zrobić, jeśli po zimie znów pojawił się cellulit albo dodatkowe „wałeczki” tłuszczu?

 

Modelowanie sylwetki to proces dość długotrwały i warto pomyśleć o tym już teraz! Medycyna estetyczna i kosmetologia dysponuje wieloma możliwościami wspierania walki z tym problemem.

Przychodząc do mojego gabinetu, moje Pacjentki zwykle chcą jasnej odpowiedzi, która metoda jest w stanie najszybciej i bez wysiłku zlikwidować problemy z miejscowymi otłuszczeniami czy cellulitem.

Nie ma jednej metody i jednej odpowiedzi.

W wielu gabinetach medycznych i kosmetycznych mamy do dyspozycji inwazyjne (lipoliza), bardzo inwazyjne (liposukcja)  i  nieinwazyjne metody kształtowania sylwetki.

Nieinwazyjne, to wszelkie urządzenia, które za pomocą masażu, próżni, fal ultradźwiękowych, podczerwieni lub fal radiowych są w stanie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej lub zredukować cellulit.

I dzisiaj właśnie chciałabym j trochę opowiedzieć na czym polegają różne metody nieinwazyjnego modelowania sylwetki.

 

  • Kawitacja ultradźwiękowa, utradźwiękowa lipoliza.

 

Cavi-lipo
źródło:cavi-lipo.pl

Wszelkie urządzenia oparte na falach ultradźwiękowych pozwalają na rozrywanie komórek tłuszczowych za pomocą drgającej fali ultradźwiękowej. Ultradźwieki  nadają się do niewielkich otłuszczeń, o dość luźnej , mocno uwodnionej tkance. Nie spełni ona swojego zadania w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa jest zbita, bo zwykle jest ona słabo uwodniona, a ultradźwięki najlepiej działają w środowisku wodnym . Czyli tzw. „ubite ciałko” niewiele skorzysta z takiego  zabiegu.

 

 

 

sunfit
źródło:sun-fit.pl

Efekty? – nieznaczne zniszczenie komórek tkanki tłuszczowej, pewna poprawa mikrokrążenia, co jest na pewno korzystne zwłaszcza przy tendencji do cellulitu.

 

 

 

 

  • Kriolipoliza.

 

qclinique
źródło:q-clinique.pl

Zabieg polega na zassaniu fałdu skórnego z tkanką tłuszczową i oddziaływaniu na nią niską temperaturą. Komórki tłuszczowe są bardzo  wrażliwe na zimno i pod wpływem niskiej temperatury po prostu giną. Natomiast inne komorki (skóry, naczyń, nerwów), dalej mogą normalnie funkcjonować i nie ulegają uszkodzeniu.  Jeśli jednak mamy dużo skóry i mało tłuszczu to efekty nie będą widoczne, bo zimno działa tylko na tłuszcz. Ciężko również wykonać taki zabieg u osób u których jest mocno napięta skóra i nie da się mocno zassać fałdu skórno-tłuszczowego.

Efekt?- jeśli pacjent jest dobrze zakwalifikowany, jednorazowo można usunąć z takiego miejsca poddawanego zabiegowi ok 20% tłuszczu.

Masaże rolkowe, próżniowe, mechaniczne

endermologia
źródło:endermologia.com.pl

Najprostszym urządzeniem jest bańka chińska. Masaż taką bańką mechanicznie rozbija niewielkie ilości tłuszczu i równocześnie intensywnie stymuluje krążenie zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w skórze. Może się wydawać, że tak prosty i niedrogi w porównaniu z innymi metodami zabieg  nic nie wnosi, ale to nieprawda. Nawet samodzielnie wykonany masaż jest zbawienny, zwłaszcza dla redukcji cellulitu. Cellulit bowiem to nie tylko tłuszcz. To przede wszystkim zaburzenia mikrokrążenia i obrzęk tkanki podskórnej.

icoone
źródło:skinclinic.pl

Do bardziej zaawansowanych metod masażu próżniowego czy mechanicznego należy np. endermologia – która ma tę przewagę że w krótkim czasie można poddać zabiegowi prawie cale ciało i dodatkowo można regulować siłę ssania. Podobne efekty przynoszą kolejne modyfikacje czyli np urządzenia z rolkami i mikrootworkami.

 

 

Lasery działające przez skórę, urządzenia ze światłem podczerwonym, fale radiowe

 

ilipo
źródło:i-lipo.pl

Te urządzenia mają możliwość działania termicznego na tkankę podskórną i skórę. Na rynku można spotkać różne urządzenia. Niektóre działają dość głęboko i skutecznie podwyższają temperaturę w tkance podskórnej, inne działają trochę słabiej, ale cechą wspólną jest wyjątkowo ładny efekt wygładzenia skóry w miejscach objętych cellulitem.

Podgrzanie części komórek tłuszczowych może co prawda wpłynąć na zmianę ich metabolizmu i likwidację części zapasów tłuszczu, ale nie należy się spodziewać   efektów jak po liposukcji . Podgrzanie skóry prowadzi natomiast nie tylko do poprawy mikrokrążenia, ale także do jej ujędrnienia, co jest niezwykle korzystne, gdy właśnie wybieramy się na urlop i chciałybyśmy szybko poprawić wygląd swoich ud i pośladków.

Wymieniłam tu większość podstawowych, nieinwazyjnych  zabiegów modelowania sylwetki .

Maszyny  o tak dziwnie brzmiących nazwach, jakie spotykamy w różnych gabinetach i klinikach urody 🙂 to nic innego tylko powyższe urządzenia, które mogą wykorzystywać jeden, dwa lub nawet kilka sposobów działania na nasze tkanki.

Przykładem takiego urządzenia może być Power Shape, który w jednej głowicy łączy fale radiowe, podczerwień i masaż próżniowy.  PowerShape_ikona

Wybierając takie zabiegi trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach :

to nie jest metoda odchudzania.  Duże brzuszki nie mają szans na widoczną poprawę.

-część efektów to niestety tylko usunięcie nadmiaru wody, która gromadzi się w tkankach i powoduje obrzęk i cellulit, a nie faktyczna redukcja tkanki tłuszczowej

– znakomicie nadaje się na modelowanie niewielkich otłuszczeń a niektóre metody dodatkowo świetnie wygładzają skórę przygotowując ją do sezonu bikini

– nie można się objadać i liczyć że te zabiegi zlikwidują za nas problem nadwagi

– ale za to są bezpieczne, zwykle niebolesne, a czasem nawet bardzo przyjemne:)

 

Pozdrawiam

Grażyna Walkowicz

Dodaj komentarz