Cienie i obrzęki pod oczami.

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowości w zakresie leczenia obrzęków pod oczami. Postanowiłam więc poruszyć ten temat ponownie, skupiając się na najczęstszych problemach.

Do mojego gabinetu zgłaszają się pacjenci z różnymi problemami dotyczącymi wyglądu okolicy oczu. Często są to po prostu kurze łapki, które świetnie poddają się leczeniu toksyną botulinową. Można je również redukować kwasem hialuronowym lub nićmi biorewitalizującymmi. Czasem problem dotyczy zmarszczek pod samymi oczami, co jest związane z normalną skłonnością cienkiej skóry pod oczami do szybszego starzenia się. w takich przypadka konieczna jest cierpliwa terapia za pomocą zabiegów mezoterapii  bogatoskładnikowymi koktajlami, osoczem lub nawet preparatem.

W wielu przypadkach jest to też kłopot obrzęków, cieni czy „worków” pod oczami.

Zwykle pacjentki nie do końca potrafią nazwać swojego problemu z oczami, a przez to nie wiedzą, jaki zabieg może im pomóc. O budowie anatomicznej oka, o tym skąd biorą się cienie, obrzęki i wypukłości pod oczami pisałam. Warto się z tym zapoznać, jeśli chcemy wiedzieć, co nam dolega. 🙂

1. PRZEPUKLINA TŁUSZCZOWA

Wraz z wiekiem, słabnie napięcie mięśnia okrężnego oka i przegrody, a tłuszcz otulający oko wypycha je, tworząc tzw. przepuklinę tłuszczową – czyli potocznie mówiąc, „worek” pod okiem.

przepuklina tłuszczowa , worek pod oczami
przepuklina tłuszczowa pod okiem

Nie jest to obrzęk. Wygląda tak samo zarówno rano, jak i wieczorem, i nie ma nic wspólnego z zastojami płynowymi np. po nieprzespanej nocy.

Leczenie:

Stosuje się łączone zabiegi wypełnienia zagłębienia pod „workiem” kwasem hialuronowym lub działania stymulujące. Ewentualnie pozostaje jeszcze chirurgiczna korekta dolnej powieki.

2.OBRZĘKI POD OCZAMI

Obrzęki pod oczami nie mają za to nic wspólnego z napięciem tej powięzi. Prawidłowe odprowadzanie limfy spod oka jest zależne od pompy mięśniowej – a tę rolę spełnia mięsień okrężny oka.

worki pod oczami
obrzęk alergiczny

Niektóre osoby cierpią na problem z odprowadzaniem limfy i bez wyraźnych przyczyn tworzą się u nich obrzęki. Mają one to do siebie, że zwykle występują rano, po źle przespanej, lub wręcz za długo przespanej nocy. Często samoistnie ustępują w ciągu dnia. Jeśli nie, to dobry masaż tej okolicy potrafi znacznie je zmniejszyć.

Leczenie:

Alergie – leczenie przeciwalergiczne. Tendencja do zwykłych obrzęków np. po nocy – mezoterapia ukierunkowana na poprawę szczelności naczyń

3.CIENIE POD OCZAMI

Cienie pod oczami wyjątkowo często mylą się z naturalną lub powstałą wraz z wiekiem i zanikiem tkanki tłuszczowej „doliną łez”.

Zwykle osoby, które mają nieco głębiej osadzone oczy, mówią, że mają cienie pod oczami, bo gdy światło pada z góry, rysuje się u nich cień pod okiem. Widać to zwłaszcza na zdjęciach.

Tak naprawdę cieniem pod oczami powinniśmy nazywać fioletowe lub brązowe zabarwienie skóry pod okiem. Może być związane z genetycznie uwarunkowanym prześwitywaniem naczyń pod skórą, genetycznie uwarunkowanym ciemnym zabarwieniem okolicy oczu, przebarwieniami posłonecznymi lub nawet pewnymi chorobami – nerek, wątroby, czy tarczycy.

Leczenie:

stymulatory i mezoterapia ukierunkowana na okolicę oka.

Wszystkie zabiegi inwazyjne mają swoje wskazania, przeciwwskazania i ryzyko powikłań około zabiegowych. Przed zabiegami konieczna jest konsultacja lekarska.

Dodaj komentarz