KOSMETYCZKA CZY LEKARZ czyli każdy powinien robić to co do niego należy.

Wrześniowy nr Wprost wydał wyjątkowo interesujący dodatek – MEDYCYNA URODY.

Ciekawe informacje na temat możliwości zabiegowych w medycynie estetycznej to źródło wiedzy dla pacjentów.

Warto sobie poczytać.

Ale tym razem poruszono również bardzo ważny temat:

LEKARZ CZY KOSMETYCZKA… – kto powinien wykonywać zabiegi medycyny estetycznej

Dr Andrzej Ignaciuk , prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging, zebrał w swoim artykule opinie prawników i znanych lekarzy na temat problemu jakim jest wykonywanie zabiegów medycznych przez kosmetologów i kosmetyczki.

Jak dr Ignaciuk pisze, „w ostatnich latach nasila się niebezpieczne zjawisko wykonywania usług przez nielekarzy”.

Skąd bierze się problem ?

1. Dr Waldemar Jankowiak nie ma wątpliwości, że jedną z przyczyn jest oszukiwanie kosmetyczek przez centra szkoleniowe i, niestety,  niektórych lekarzy szkoleniowców , którzy skądinąd ambitnym kosmetyczkom, umożliwiają szkolenia, a następnie wydają bezwartościowe certyfikaty „uprawniające” do wykonywania procedur medycznych.

2. Dr Małgorzata Żak  dopatruje się przyczyn w stosunkowo łatwej technice wykonania  niektórych zabiegów     np.mezoterapii. Faktem jest, że mając pewne zdolności manualne, właściwie każdy może się tego nauczyć. Ale to  samo można powiedzieć np. o wykonywaniu zabiegów chirurgicznych – każdy chirurg kiedyś się tego musiał nauczyć.

Czy jeśli nauczę się wykonywać zabieg
usuwania wyrostka robaczkowego,
pacjent odda się  ufnie w moje
ręce,  chociaż jestem internistą
i lekarzem medycyny estetycznej?

Kosmetyczki bronią się tłumacząc, że przecież to nie leczenie, a działanie upiększające, estetyczne -pisze  dr Jankowiak  – ale  zadaje  pytanie, czy w takim razie nielekarze nie mogliby robić stomatologicznych implantów? estetycznych, nieleczniczych zabiegów chirurgii plastycznej? 

3. Brak wyraźnej regulacji prawnej dotyczącej zabiegów medycyny estetycznej, pozwala na wykorzystanie  luki prawnej i wykonywanie pewnych zabiegów przez nielekarzy. 

Prawnicy również widzą ten problem. Prof.dr hab. Marek Chmaj, prawnik, zwraca uwagę na konieczność szybkiego uregulowania prawnego tego problemu, ponieważ „zabiegi medycyny estetycznej wykonywane przez kosmetyczki lub kosmetologów mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów”
 

Pozdrawiam

Grażyna Walkowicz

Maj 2020r – czas kiedy zaczyna obowiązywać unijna dyrektywa regulująca zakres uprawnień kosmetyczek, kosmetologów, lekarzy i osoby z wykształceniem medycznym – pielęgniarki i ratowników medycznych w zakresie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej>>

szkolenia dla lekarzy, fillersacademy

Jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się podstawowych lub naprawdę zaawansowanych technik zabiegowych? Zapisz się na wyjątkowe szkolenia w Fillersacademy z dr Grażyną Walkowicz

Dodaj komentarz