Jaki krem do twarzy?

Moje pacjentki często pytają mnie czy kremy w ogóle są potrzebne?

Czy kupować drogie czy tanie?

Czy kremy w ogóle się wchłaniają?

No więc się nie wchłaniają:(

W ogóle.

Skąd więc bierze się wrażenie, że niektóre kremy się wchłaniają po nałożeniu, a inne nie?

Na powierzchni skóry, pod wpływem jej ciepła z kremu paruje o woda, pozostawiając cienką warstwę, w zależności od składu kremu bardziej lub mniej wyczuwalną. W zależności od składu i konsystencji będziemy odbierać to jako większe lub mniejsze wchłanianie kremu.

No to co z tym kremem? jest potrzebny czy nie?

Krem do twarzy est potrzebny, ponieważ spełnia kilka zadań.

1. Jego podstawową funkcją jest funkcja okluzyjna.

Tworząc warstwę ochronną na powierzchni naskórka, zabezpiecza skórę  przed utratą wody i  pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.

2. Zawiera różne substancje czynne, z których niewielka  część może penetrować w głąb skóry dzięki dodatkowym składnikom ułatwiającym takie wnikanie.

Takimi składnikami ułatwiającymi przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry są substancje powierzchniowo-czynne (anionowe, kationowe, niejonowe), kwasy organiczne – salicylowy, cytrynowy, kwasy tłuszczowe i ich estry, alkohole i polialkohole, mocznik, amidy, olejki eteryczne, pochodne mentolu.

Krem do twarzy może zawierać też całkiem korzystne dla nas składniki na które warto zwrócić uwagę:

  • Mocznik – działa zmiękczająco na warstwę rogową naskórka powodując, że mniej wysycha. Naskórek staje się miększy, a przez to elastyczniejszy i lepiej nawilżony.

Kremy z mocznikiem 10% polecane są do ciała i stóp u osób z suchą, atopową skórą. W małych ilościach mogą znaleźć się w kremach i pielęgnować skórę naszej twarzy.

  • Kwas hialuronowy – niezależnie od wielkości cząsteczki raczej ma problem z przenikaniem przez warstwę rogową, ale jego olbrzymia zdolność wiązania wody, znakomicie zabezpiecza skórę przed jej utratą – polecany zarówno dla skór suchych i tłustych.
  • Kwasy – kwas glikolowy, salicylowy, cytrynowy, mlekowy, azelainowy  – w zależności od rodzaju kwasu i jego stężenia złuszczają nadmiar zrogowaciałego naskórka,  regulują powstawanie nowych komórek skóry, regulują wydzielanie sebum, działają przeciwtrądzikowo, rozjaśniają przebarwienia, działają zmiękczająco na naskórek.
  • Retinol – pochodna witaminy A, która nie tylko jako jedna z nielicznych przenika barierę naskórkową, to jeszcze jako jedna z nielicznych zasługuje na miano substancji przeciwzmarszczkowej. Ale nie należy się spodziewać, że zlikwiduje utrwalone już zmarszczki.

Ma  działanie stymulujące i regulujące podziały komórkowe i odnowę skóry.

W trakcie pierwszych 2-4 tyg może występować znaczne podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie, ale to jest norma. Po pewnym czasie wszystko się uspokaja i pozostaje tylko działanie super pozytywne:)

Nie rezygnuj więc z kremu z retinolem tylko dlatego, że w przeszłości źle znosiłaś taki krem. Podejmij próbę jeszcze raz,  zacznij od stosowania co 2-3 dni i co 2 tyg zwiększaj częstotliwość tak długo, aż skóra przyzwyczai się do codziennego stosowania.

Oczywiście nie stosujemy tych kremów latem, ani w okresie, gdy chcemy się poddać zabiegom laserowym.

  • Ceramidy, cholesterol, skwalen, wazelina i  silikony – to substancje uzupełniające płaszcz lipidowy.

Skóra, na swej powierzchni, tworzy z mieszaniny tłuszczów, potu i wody  płaszcz hydrolipidowy, który zabezpiecza przed parowaniem  i zapewnia skórze prawidłowe środowisko.

Mycie się powoduje zniszczenie tego płaszcza, a skóra potrzebuje sporo czasu by go uzupełnić.

W tym czasie skóra jest narażona na uszkodzenia i przyśpieszone starzenie.

Kremy z powyższymi lipidami szybko uzupełniają niedobory, zabezpieczając naszą skórę.

Jakich kremów używać?

Właściwie należałoby zapytać jakich kremów nie używać 🙂

-takich, które nas uczulają

-takich, które nie dają nam komfortu

Jeśli chcemy mieć krem, który usuwa   zmarszczki  działa jak laser czy botoks to przykro mi, nie ma takiego kremu i nie dajcie się zwieść  reklamie, która za pomocą sugestywnych filmików o wnikaniu preparatu, podpartych uśmiechem pięknej modelki chce wam co innego wmówić.

I nie wierzcie ,  że kolagen rybi czy komórki macierzyste z roślin są w stanie cokolwiek odbudować w waszej skórze i  usunąć zmarszczki .

Pozdrawiam

Grażyna Walkowicz 

Dodaj komentarz