Zabiegi i kremy z kwasem hialuronowym – dobre czy nie?

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, dlatego jest dla nas   łatwo przyswajalny i bezpieczny w użyciu. Jest jednym ze składników tkanki łącznej, także tej tkance podskórnej i skórze właściwej.  Będąc budulcem w tkance łącznej ma za zadanie utrzymywać komórki skóry w  miejscu ( trochę tak jak klej) i pomaga zachować odpowiednie jej nawilżenie i elastyczność.

Dlaczego skoro mamy kwas hialuronowy w organiżmie mamy go dostarczać z kremem?

W ciągu całego życia nasza skóra jest narażona na liczne uszkadzające czynniki środowiskowe, działają na nią wolne rodniki co prowadzi z czasem do zmniejszenia zdolności regeneracji komórek skóry a także do znacznego (nawet o 80%) spadku produkcji kwasu hialuronowego i włókien sprężystych, przez co zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Dlatego warto go dostarczać różnymi drogami podawania. Kremy i zabiegi dostarczają gotowy kwas hialuronowy bezpośrednio do skóry.

 

Czy można wybrać dowolny kwas hialuronowy do pielęgnacji skóry?

Kwas hialuronowy aby mógł pokonać barierę skórno-naskórkową i wniknąć wgłąb skóry  musi mieć cząsteczki o bardzo małych wymiarach. Jeśli będzie miał za duże cząsteczki pozostanie na skórze gdzie odegra tylko część swojej roli – będzie przez kilka godzin stanowił barierę ochronną która będzie nawilżała skórę z zewnątrz.

Tylko naprawdę maleńkie cząsteczki są w stanie przedostać się przez przestrzenie międzykomórkowe wgłąb skóry – i ten kwas hialuronowy jest najbardziej pożądany w kremach i kosmtykach przeznaczonych do zabiegów.

Tak więc kwas hialuronowy kwasowi hialuronowemu  nie jest równy i nawet czysty kwas hialuronowy, jeśli nie będzie miał odpowiednio małej cząsteczki nie wniknie wgłąb skóry.

Jaki mam więc wybrać krem?

Należy wnikliwie sprawdzać nie tylko zawartośc kwasu hialuronowego w danym kosmetyku, ale także dopytać się o wielkość cząsteczek użytego kwasu. Niestety to dość trudne, bo często nie ma informacji o wielkości cząsteczek, jedynie ogólnikowe stwierdzenia  o kwasach drobnocząsteczkowych i wielkocząsteczkowych.

W naszym Centrum są dostępne 2 linie zabiegowe NANTES i PAT&RUB. Obie mają w swej ofercie zabiegi z kwasem hialuronowym drobnocząsteczkowych i obie mają znakomite preparaty do pielęgnacji skóry w domu.

Najbardziej skoncentrowanym preparatem zwykle jest serum pod kremy.

Firma Nantes proponuje serum z dwoma rodzajami kwasu hialuronowego: niskocząsteczkowym (o właściwej wielkości cząsteczki do wnikania w skórę) który hamuje procesy starzenia skóry od wewnątrz, i wielkocząsteczkowy – który tworzy naturalny film nawilżający skórę od zewnątrz. Cechą szczególną kosmetyków NANTES jest t,o że oparte są na NANOwodzie, której struktura całkowicie się różni od normalnej wody, powodując znacznie lepsze wchłanianie substancji odżywczych wgłąb skóry.

 
Pat&Rub natomiast ma dla nas EKO-Ampułkę, która  również zawiera oba rodzaje kwasów, a także oligosacharydy, witaminy, aminokwasy, minerały, substancje nawilżające i kojące. Jest wyjątkowo wydajna w użyciu i może być stosowana pod krem lub jako samodzielny kosmetyk.

To co ją wyróżnia na tle innych kosmtyków dostępnych w Polsce to całkowicie ekologiczny skład. Żadna substancja nie została uzyskana sztucznie, wszystkie mają certyfikaty  ekologiczne czyli pozyskane były z ekologicznych upraw i bez ingerencji procesów chemicznych.

Czy mogę kupić inne kremy lub serum?

Oczywiście. Na rynku jest sporo bardzo dobrych preparatów z jednym lub dwoma rodzajami kwasu hialuronowego. Trzeba pamiętać tylko, że zawartość kwasu i wielkość cząsteczek może być różna i tym samym intensywność  ich działania.

Dodaj komentarz