Wyjątkowa wartość w niewielkim zabiegu.
Peelingi mają bardzo szeroki zakres zastosowań. Wykorzystuje się je m.in. w celu oczyszczenia skóry oraz usunięcia przebarwień. Z tego względu cieszą się one dużą popularnością wśród pacjentów chętnie korzystających z zabiegów medycyny estetycznej.
Ale peelingi są różne – czym się różnią? Które wybrać?
Najogólniej mówiąc peeling to złuszczenie – celem jest przede wszystkim oczyszczenie twarzy i zmniejszenie przebarwień. Ale nie tylko. Możemy wyróżnić peelingi;
- KOSMETYCZNE: enzymatyczne i ziarniste,
- KOSMETOLOGICZNE: kawitacyjny, peelingiem jest mikrodermabrazja, oksybrazja
- MEDYCZNE, peelingi chemiczne.
PEELINGI CHEMICZNE
To różnego typu kwasy mające na celu poprawę kondycji cery poprzez złuszczanie warstw naskórka. Wyróżniamy peelingi powierzchowne (działające jedynie w obrębie naskórka), średnio głębokie (działające w obrębie naskórka oraz górnej warstwy skóry), a także głębokie (działające również w obrębie głębszych warstwach skóry).
Czy peelingi dzielą się tylko na te 3 grupy?
Nie.
Wśród tylko powierzchownych peelingów możemy wyróżnić: glikolowy, migdałowy, pirogronowy, salicylowy, glikolowy, laktobionowy, migdałowy i wiele innych. Każdy z nich ma trochę inne spektrum działania.
Mogą mieć różne stężenia, co też wpływa na siłę i kierunek ich działana.
Jakie problemy skórne leczymy tymi zabiegami?
Do poszczególnych problemów dobiera się odpowiedni kwas , ilość zabiegów i głębokość działania. Mogą zostać użyte jako:
- ważny element leczenia trądziku
- jako zabiegi odmładzające
- zabiegi dla skóry suchej
- zabiegi zmniejszające nadmierne wydzielanie łoju
- zabiegi zwężające pory
- ważny element leczenia blizn potrądzikowych
- leczenie przebarwień
Konieczne jest jednak dokładne określenie celu leczenia i dobranie odpowiedniej terapii.
Po zabiegach skóra jest nawilżona, gładka, o wyrównanym kolorycie i odmłodzona.
Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem konieczne jest dobre oczyszczenie i odtłuszczenie skóry skóry. Później aplikuje się substancję aktywną, dopasowaną do potrzeb danego pacjenta oraz stanu jego skóry.
W zależności od preparatu i potrzeb nakłada się 1,2 a nawet kilka warstw.
Niektóre peelingi są całkowicie bezbolesne, ale przy większości odczuwa się chwilowe pieczenie.
Komfort daje użycie podczas zabiegu wentylatorka owiewającego twarz.
Większość preparatów musi być zneutralizowana, a następie nakłada się preparat regeneracyjny.
Wskazane jest również stosowanie preparatów regeneracyjnych w domu. Jednym za najsilniejszych jestnp. IPLASE – preparat zawierający nie tylko substancje łagodzące ale też przyspieszające gojenie.
PEELING KAWITACYJNY

Peeling kawitacyjny to klasyczny zabieg pielęgnacyjny, Jest znany od lat i może dlatego czasem trochę niedoceniany. Jest to jednak bardzo dobry, nie zostawiający podrażnień i stosunkowo niedrogi zabieg pielęgnacyjny.
Zabieg wykonuje się na nawilżonej skórze, wykorzystując specjalną szpatułkę emitującą ultradźwięki. Domowe szpatułki kawitacyjne są świetnym rozwiązaniem dla domowej pielęgnacji, ale trzeba pamiętać, że mają mniejszą moc niż kawitacja w gabinecie kosmetycznym.
Pod wpływem ultradźwięków dochodzi do gwałtownego pękania mikroskopijnych pęcherzyków znajdujących się na skórze. Rozbija to cząsteczki zanieczyszczeń i zrogowaciałego naskórka oczyszczając delikatnie skórę. Powoduje to też rozpad martwych komórek naskórka. Po wykonaniu zabiegu, na twarz aplikuje się odpowiednio dobrane preparaty lecznicze, pielęgnacyjne.
wskazania:
Systematyczna, a równocześnie niepodrażniająca pielęgnacja skóry , również skóry z tendencją do zaskórników. Jest to także dobry zabieg uzupełniający pielęgnację skóry trądzikowej.
Peeling kawitacyjny warto wykonywać u osób z ziemistą, szarą cerą .
MIKRODERMABRAZJA
Zabieg mechanicznego złuszczania naskórka za pomocą głowicy ścierającej i lekko zasysającej. Na pewno słyszeliście o odkurzaczu dla wągrów – to urządzenie do domowych zabiegów, które za pomocą dużego podciśnienia ma oczyszczać skórę z wągrów.
Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że nie będzie to takie wyssanie zaskórników o jakim marzymy, nie mniej jednak może całkiem nieźle spełniać swoją oczyszczającą rolę.
Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku mikrodermabrazji przeciwwskazaniem jest skóra NACZYNKOWA. Nie próbuj używać odkurzacza, jeśli masz tendencję do pękania naczynek, bo skończy się to znacznym pogorszeniem problemu.
Mikrodermabrazja jest taką profesjonalną wersją odkurzacza do wągrów z równoczesnym złuszczaniem mechanicznym warstwy rogowej naskórka.
Spektrum wskazań dla zastosowania mikrodermabrazji jest jednak dużo szersze:
- wyrównuje koloryt skóry
- zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek
- jest wsparciem w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowego
- przygotowuje skórę do intensywnego wchłaniania substancji aktywnych z pielęgnacji która następuje po zabiegu.
OKSYBRAZJA
Zabieg o podobnych wskazaniach jak mikrodermabrazja. Z tym, że złuszczanie następuje pod wpływem wysokiego ciśnienia soli fizjologicznej wydmuchiwanej przez specjalną dyszę.
Ma jednak dodatkowe zastosowanie. Oprócz działania:
- złuszczającego,
- redukującego przebarwienia,
- zwężającego i oczyszczającego pory
Działa także:
- dotleniająco,
- wyrównuje koloryt,
- odmładza skórę
- polecana dla skóry naczynkowej
Peelingi zazwyczaj wchodzą w skład programów zabiegowych – czy to pielęgnacyjnych czy to leczniczych i są ich ważnymelementem.

Jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się podstawowych lub naprawdę zaawansowanych technik zabiegowych? Zapisz się na wyjątkowe szkolenia w Fillersacademy z dr Grażyną Walkowicz