Nocne zgrzyty – jak poradzić sobie z bruksizmem

Co to jest  BRUKSIZM?

To choroba o podłożu neurogennym, to mocne zaciskanie zębów, zwykle nocą, ale nie tylko. Takie zaciskanie zębów może pojawiać się także w ciągu dnia i zwykle jest bezwiedne. Nie wiadomo jaka jest tak naprawdę przyczyna tej choroby, ale na pewno jest ona częściowo związana ze stresem.

Przyczyną powikłań takiego zaciskania zębów jest siła działania mięśni żwaczy.

Żwacze są bardzo silne, tak naprawdę moc nacisku jaki potrafią wywołać wynosi ok 25-50kg/cm2. W bruksiźmie siła działania mięśni wielokrotnie wzrasta!

Kto leczy bruksizm?

Najczęściej pacjenci trafiają do stomatologów, bo następstwem silnego zaciskania zębów jest ich nadmierne ścieranie, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, a wtórnie także bóle głowy.

W leczeniu stosowane są wówczas różne wkładki i szyny, które mają zminimalizować zaciskanie i ścieranie zębów, ale znam przypadki tak silnego nocnego zaciskania zębów, że pacjent co kilka dni niszczył kolejne wkładki stomatologiczne.

W leczeniu   ważna jest ocena przyczyn bruksizmu – najczęściej jest to przyczyna neurogenna – związana ze stresującym trybem życia, ale przyczyną może być również objawwem inwazji pasożytniczej – jest to najczęstsza przyczyna bruksizmu u dzieci.

Przyczyną mogą być również wady zgryzu i braki w uzębieniu.
Dlatego należy najpierw wykluczyć powyższe przyczyny, wyleczyć wady zgryzu, uzupełnić ubytki, a dopiero potem, przy braku sukcesu terapeutycznego można rozpocząć leczenie objawowe.

Jak rozpoznać bruksizm?

Nocne zgrzytanie zębami jest najbardziej charakterystycznym objawem, czasem jednak pacjent nie zdaje sobie sprawy ze zgrzytania zębami, wówczas czasem dopiero u stomatologa dowiaduje się o przypuszczeniach  – bo ma starte zęby trzonowe.

Na skutek silnego zaciskania zębów mogą pojawić się bóle głowy, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, zwłaszcza porannych, poranna bolesność dotykowa policzków, bolesność tych okolic podczas ziewania.

Czy trzeba to leczyć?

Trzeba.

Dlaczego?  

Nieleczony bruksizm z czasem prowadzi do zniszczenia zębów i zmian zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych. Dla niektórych dodatkowym bodźcem do leczenia może być fakt, że z czasem zmieniają się rysy twarzy – poszerza się linia żuchwy, twarz staje się kwadratowa, płaska i nieatrakcyjna.

Metody leczenia:

Celem leczenia jest zmniejszenie siły działania mięśni i ochrona zębów. Wskazane jest łączenie różnych metod:

  • osłabienie siły mięśniowej – zastosowanie toksyny botulinowej bezpośrednio w mięsień żwacz.
  • nauka relaksacji mięśni – fizjoterapia, masaż mięśni, psychoterapia.
  • szyny zabezpieczające powierzchnię zębów, które dzięki silikonowej strukturze osłabiają napięcie mięśni.

TOKSYNA BOTULINOWA – JAK WYGLĄDA ZABIEG LECZNICZY?

  • Preparat podaje się  w jedną parę mięśni żwacza
  • Toksyna botulinowa paraliżuje mięśnie – blokuje przewodzenie z nerwu do mięśnia, dzięki czemu mięśnie nie napinają się
  • Preparat  działa wybiórczo, nie ma działania ogólnoustrojowego
  • W czasie zabiegu wykonuje się 3-4 wkłucia w policzek z każdej strony
  • Czas utrzymywania się efektu to ok 6 miesięcy

Aby skutecznie leczyć bruksizm konieczne jest więc odpowiednie zdiagnozowanie, ustalenie przyczyny, wyleczenie przyczyn, a następnie zastosowanie uzupełniających się metod leczniczych, w tym ostrzyknięcia toksyną botulinową.

Pozdrawiam

GRAŻYNA WALKOWICZ

Dodaj komentarz