DLACZEGO NIEKTÓRZY NIE WIDZĄ EFEKTÓW PO ZABIEGU Z OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM A INNI SĄ ZACHWYCENI
Mam sporo zapytań na temat tego czym różnią się zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego czy fibryny w różnych gabinetach i dlaczego różnią się cenowo.
Różnice w cenie wynikają z kilku elementów:
- gabinet medyczny czy niemedyczny – kwestia obecności lekarza, tym samym większa gwarancja sterylności wykonania zabiegu oraz jakość probówek stosowanych w gabinecie ( niezbędny jest nie tylko certyfikat produktu medycznego który pozwala na pobierania krwi ale drugi, który jest odrębnym certyfikatem do podawania z powrotem zmienionego preparatu pacjentowi. ampułka do pobierania krwi kosztuje wielokrotnie mniej niż ampułka do pobierania krwi i oddawania preparatu autologicznego. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać identycznie.)
- zestawy, ampułki z odpowiednimi certyfikatami – tu nie powinno być różnic między samymi gabinetami – to już kwestia marketingu nie tyle gabinetu co firm sprzedających zestawy zabiegowe , a to potem przekłada się na cenę zabiegu. Ale może to być również kwestia miejscowości w której jest gabinet, wielkości i renomy gabinetu i ogólnych cen rynkowych oraz wielu innych, drobnych elementów.
Gdy pacjent znajdzie się w gabinecie medycyny estetycznej, ma prawo zapytać się o certyfikaty preparatu czy probówki. Oczywiście lekarz nie zawsze będzie miał przygotowaną pod ręką pełną dokumentację, ale musi pokazać oznaczenia na opakowaniach, natomiast szerszą dokumentację może przygotować na życzenie. Medycyna estetyczna bowiem to nie tylko piękno i młodość, to także zdrowie i bezpieczeństwo.
BEZPIECZEŃSTWO ZABIEGU
Próbówki laboratoryjne przeznaczone do pobierania krwi i jej badania różnią się od probówek, które mają pozwolenie na odwirowanie i ponowne podanie odwirowanego osocza pacjentowi.
Wszystkie probówki powinny mieć oznaczenie, że są wyrobem medycznym, ale nie każda probówka będąca wyrobem medycznym może być stosowana do zabiegu.
Probówki, aby mogły być użyte do zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej nie muszą być pięknie zapakowane w zestawy, ale muszą mieć obowiązkowo certyfikat MDD class IIb, (w przeciwieństwie do laboratoryjnych oznaczanych certyfikatem IVD)
SKUTECZNOŚĆ ZABIEGU
Na skuteczność zabiegu wpływają natomiast inne elementy:
- przygotowanie pacjenta
- jakość jego osocza
- gatunek probówki
- parametry wirowania
- technika pobrania materiału z probówki
- technika podania.
Aby zabieg był skuteczny pacjent musi się trochę przygotować do zabiegu. Ważne jest, aby był dobrze nawodniony. Warto więc nawet przed samym zabiegiem (30min) wypić ok 250-500ml wody.
Na jakość osocza tak do końca nie mamy wpływu, bo to zależy też od tego, ile pacjent ma płytek krwi. Norma to 120 tys. – 450 tys. na 1 ml3. Ponieważ skuteczność zabiegu zależy od liczby wstrzykniętych płytek krwi, to jak widać już na starcie osocze może się różnić. Także odpowiedź na płytki może być różna – u osób młodszych siła regeneracji i odpowiedź tkanek będzie silniejsza niż u osób starszych czy schorowanych, niemniej jednak warto wykorzystywać tę terapię nawet w bardziej podeszłym wieku.
Kolejny ważny element to technika zabiegu: parametry wirowania, pobranie materiału z probówki i technika podania .
Parametry wirowania osocza bogatopłytkowego, czy fibryny muszą być dostosowane do objętości probówki, jej średnicy i długości – każdy typ probówki ma nieco inne parametry wirowania.
Technika pobrania – jest kilka szkół na ten temat – zestawy niektórych firm mają już w instrukcji informację, że należy wymieszać otrzymane osocze i podać całość preparatu. Część lekarzy twierdzi, że skoro największe zagęszczenie płytek krwi jest w 0.3ml znajdującego się na samym dole frakcji osocza – to nie należy go nadmiernie rozcieńczać osoczem – tylko podać tę mocno zagęszczoną część z 1-3ml osocza. Nadal jednak nie ma wyników badań które na 100% udowadniałyby, że tylko określone stężenie zagęszczonych płytek jest najbardziej pożądane. Różnice nie są aż tak duże. Ważniejsze jest aby zabieg był wykonany prawidłową technika, z podaniem odpowiedniej objętości osocza bogatopłytkowe i w końcu w odpowiedniej serii zabiegowej.
Medycyna estetyczna oferuje 3 podstawowe typy podania . Osocze można podawać mikroigłowo, pistoletem lub ręcznie – strzykawką i igłą . Najmniej komfortowe, ale najskuteczniejsze, jest podawanie igłą na różnych głębokościach .
Najważniejszą głębokością jest dolna granica skóry – tam znajdują się fibroblasty odpowiedzialne za regenerację, podczas gdy w górnej części znajdują się fibroblasty odpowiedzialne za odbudowę przydatków.
SERIE ZABIEGÓW
U młodych osób , jako jeden z pierwszych zabiegów prewencyjnych, osocze bogatopłytkowe może być tym jedynym i nie musi być wykonane w serii. Natomiast warto je powtarzać co ok 6 miesięcy.
U starszych osób konieczne jest wykonywanie serii zabiegów: min 3 zabiegi co ok 2-3 tyg. Dobór serii zależy od efektu, który chcemy uzyskać. Przy leczeniu łysienia inaczej będziemy komponować taką serię zabiegową, a przy leczeniu ran czy urazów inaczej. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz podczas konsultacji.
Ja osobiście proponuję stosowanie różnych programów zabiegowych. Na przykład:
MEDCYCNA ESTETYCZNA -ODMŁADZANIE:
Proponowany protokół: 3 zabiegi co 3 tygodnie, albo protokół rozbudowany: 3 zabiegi łączące osocze bogatopłytkowe z fibryną co 3 tyg
MEDYCYNA ESTETYCZNA: BLIZNY I ROZSTĘPY
Proponowany protokół: frakcyjna rf mikroigłowa – 3-5 zabiegów co 3 tyg, + 3 zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowe i lub fibryny ew uzupełnione 3 zabiegami z użyciem terapii kolagenowej.
MEDYCYNA ESTETYCZNA-LECZENIE ŁYSIENIA:
Proponowany protokół: 3 zabiegi osocze bogatopłytkowe lub CGF lub fibryna bogatopłytkowe + 3 zabiegi z mezoterapią peptydową.
Pozdrawiam
Grażyna Walkowicz

Jesteś lekarzem i chcesz nauczyć się podstawowych lub naprawdę zaawansowanych technik zabiegowych? Zapisz się na wyjątkowe szkolenia w Fillersacademy z dr Grażyną Walkowicz