UDVARTANA – MASAŻ AJURWEDYJSKI

Ajurwedyjski masaż Udvartana – co to jest i na czym polega?

Ajurwedyjski masaż Udvartana to jeden z najstarszych masaży hinduskich. Do zabiegu używa się specjalnych mieszanek sproszkowanych ziół. Zioła te są specjalnie wyselekcjonowane przez ajurwedyjskich przewodników medycznych i służą detoksykacji skóry i ciała.

Zabieg rozpoczyna olejowanie całego ciała ciepłym olejem sezamowym, a następnie ciało posypywane jest mieszanką ziół. Sam masaż jest dość intensywny i składa się z technik rozcierania, ugniatania i opukiwania.

Na czym polega udvartana?

Ważne są obie składowe masażu – intensywność masażu i odpowiednie ajurwedyjskie zioła stosowane w zabiegu.

1

ZIOŁA AJURWEDYJSKIE JAKO PEELING

Mielone zioła działają jak peeling. Następuje poprawa kondycji warstwy rogowej naskórka, a skóra po zabiegu jest gładka i odświeżona. A że jest to jednak masaż, a nie klasyczny peeling, wszystko przebiega w atmosferze relaksu i odprężenia.

Komponenta peelingująca zawsze jest ważnym elementem odmładzania skóry ciała – usunięcie nadmiernie zrogowaciałego naskórka wygładza ją i pozwala na lepsze wchłanianie substancji odżywczych z preparatów pielęgnujących. Równocześnie pobudza mikrokrążenie uruchamiając całą gamę działań odmładzających skórę.

Pamiętajcie! Na koniec masażu trzeba wypić wodę aby poprawić pracę jelit, uzupełnić płyny i wspomóc uruchomione przez masaż usuwanie toksyn z organizmu.

2

ZIOŁA JAKO ŹRÓDŁO ZDROWIA

Udvartana dzięki odpowiednim ziołom i intensywności masażu ma swój cel terapeutyczny. Jest przede wszystkim polecany jako wsparcie przy leczeniu nadwagi, otyłości, czy osobom ze skłonnością do cellulitu

Jest polecany także osobom ospałym, ociężałym, z tendencją do zatrzymywania wody w organizmie, ze spowolnionym metabolizmem, czy nawet nieprzyjemnym zapachem ciała.

Wspiera proces obniżania cholesterolu, pomaga w detoksie, cukrzycy, hiperinsulinemii, w zespole metabolicznym czy w zespole policystycznych jajników.

3

MASAŻ AJURWEDYJSKI

Działanie samego masażu to równocześnie pobudzenie mikrokrążenia, detoksykacja, ale też relaks i odprężenie całego ciała. Rozluźnia spięte mięśnie i uwalnia od stresu.

Przy całej swej leczniczej naturze daje przy okazji odpoczynek i odprężenie.

Kiedy stosujemy ajurwedyjski masaż Udvartana – wskazania:

 • wspomagająco w kuracjach odchudzających – zmniejsza cellulit, poprawia odprowadzanie toksyn, podkręca metabolizm,
 • ospałość, ociężałość, tendencja do zatrzymywania wody
 • wspomagająco w leczeniu cukrzycy typ II, hipercholesterolemii czy zespole metabolicznym.
 • skóra szara, niedożywiona,

Przeciwskazania:

 • osteoporoza
 • stany zapalne
 • rany
 • ciąża,
 • wiek dziecięcy,
 • bardzo podeszły wiek
 • bardzo cienka sucha skóra (masażysta może wykonać masaż , ale z dostosowaniem siły masażu. W tym przypadku lepiej zacząć od masażu Abhyanga. )
MAsaże med-beauty