Ajurwedyjski masaż Udvartana – co to jest i na czym polega?
Ajurwedyjski masaż Udvartana to jeden z najstarszych masaży hinduskich. Do zabiegu używa się specjalnych mieszanek sproszkowanych ziół. Zioła te są specjalnie wyselekcjonowane przez ajurwedyjskich przewodników medycznych i służą detoksykacji skóry i ciała.
Zabieg rozpoczyna olejowanie całego ciała ciepłym olejem sezamowym, a następnie ciało posypywane jest mieszanką ziół. Sam masaż jest dość intensywny i składa się z technik rozcierania, ugniatania i opukiwania.
Na czym polega udvartana?
Ważne są obie składowe masażu – intensywność masażu i odpowiednie ajurwedyjskie zioła stosowane w zabiegu.
1
ZIOŁA AJURWEDYJSKIE JAKO PEELING
Mielone zioła działają jak peeling. Następuje poprawa kondycji warstwy rogowej naskórka, a skóra po zabiegu jest gładka i odświeżona. A że jest to jednak masaż, a nie klasyczny peeling, wszystko przebiega w atmosferze relaksu i odprężenia.
Komponenta peelingująca zawsze jest ważnym elementem odmładzania skóry ciała – usunięcie nadmiernie zrogowaciałego naskórka wygładza ją i pozwala na lepsze wchłanianie substancji odżywczych z preparatów pielęgnujących. Równocześnie pobudza mikrokrążenie uruchamiając całą gamę działań odmładzających skórę.
Pamiętajcie! Na koniec masażu trzeba wypić wodę aby poprawić pracę jelit, uzupełnić płyny i wspomóc uruchomione przez masaż usuwanie toksyn z organizmu.
2
ZIOŁA JAKO ŹRÓDŁO ZDROWIA
Udvartana dzięki odpowiednim ziołom i intensywności masażu ma swój cel terapeutyczny. Jest przede wszystkim polecany jako wsparcie przy leczeniu nadwagi, otyłości, czy osobom ze skłonnością do cellulitu
Jest polecany także osobom ospałym, ociężałym, z tendencją do zatrzymywania wody w organizmie, ze spowolnionym metabolizmem, czy nawet nieprzyjemnym zapachem ciała.
Wspiera proces obniżania cholesterolu, pomaga w detoksie, cukrzycy, hiperinsulinemii, w zespole metabolicznym czy w zespole policystycznych jajników.
3
MASAŻ AJURWEDYJSKI
Działanie samego masażu to równocześnie pobudzenie mikrokrążenia, detoksykacja, ale też relaks i odprężenie całego ciała. Rozluźnia spięte mięśnie i uwalnia od stresu.
Przy całej swej leczniczej naturze daje przy okazji odpoczynek i odprężenie.
Kiedy stosujemy ajurwedyjski masaż Udvartana – wskazania:
- wspomagająco w kuracjach odchudzających – zmniejsza cellulit, poprawia odprowadzanie toksyn, podkręca metabolizm,
- ospałość, ociężałość, tendencja do zatrzymywania wody
- wspomagająco w leczeniu cukrzycy typ II, hipercholesterolemii czy zespole metabolicznym.
- skóra szara, niedożywiona,
Przeciwskazania:
- osteoporoza
- stany zapalne
- rany
- ciąża,
- wiek dziecięcy,
- bardzo podeszły wiek
- bardzo cienka sucha skóra (masażysta może wykonać masaż , ale z dostosowaniem siły masażu. W tym przypadku lepiej zacząć od masażu Abhyanga. )
