Cellulit, to problem większości kobiet na świecie. Dotyczy zarówno osób młodych, jak i dojrzałych. I nie zawsze jest związany z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
CO TO JEST CELLULIT?
Cellulit, lipodystrofia, to określenie dla nieprawidłowego rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej . W zależności od stopnia zaawansowania może być widoczny gołym okiem lub dostrzegalny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry.
Cellulit formuje się z powodu ucisku i powiększenia adipocytów, którym towarzyszy nieprawidłowa przemiana materii, obrzęk tkanek, przebudowa przegród łącznotkankowych i gromadzenie toksyn.
Co przyczynia się do powstawania cellulitu?
- siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna,
- zbyt ciasne ubrania,
- nadwaga,
- duże wahania wagi (także w okresie ciąży i po niej),
- przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
- problemy z krążeniem,
- palenie papierosów,
- zła dieta (zwłaszcza nadmiar soli i cukru, liczne konserwanty),
JAKIE SĄ STOPNIE ROZWOJU CELLULITU?
- Pierwszy stopień cellulitu – cellulitu nie widać gołym okiem. Ujawnia się dopiero po ściśnięciu fałdu skóry (drobne grudki)
- Drugi stopień cellulitu jest już widoczny na stojąco. choć może nie być widoczny w pozycji leżącej.
- Trzeci stopień cellulitu – skóra jest blada i charakterystycznie pofałdowana.
- Czwarty stopień cellulitu to już bardzo wyraźne i zmiany i towarzyszący mu ból – tkanki w czwartym stopniu cellulitu są bardzo tkliwe przy uciśnięciu lub masażu.
Oprócz stopni cellulitu możemy mówić również o rodzajach cellulitu – wodnym, tłuszczowym i mieszanym.
- cellulit tłuszczowy – związany jest zwykle z nadwagą, a zwłaszcza z przybraniem na wadze w bardzo krótkim czasie;
- cellulit wodny – związany bardziej z siedzącym trybem życia i częściej dotyczy osób szczupłych i tych, które maja duże wahania wagi.
- cellulit mieszany
LECZENIE
Określenie rodzaju i stopnia cellulitu pomaga w ułożeniu planu leczenia.
Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi są tylko częścią leczenia i nie ma jednej metody zabiegowej , która „załatwi” za nas problem.
Owszem są zabiegi które, nawet w stosunkowo krótkim czasie, pozwolą na ogromną poprawę – te zabiegi chętnie włącza się w okresie przedwakacyjnym, żeby szybko poprawić wygląd skóry, zmniejszyć cellulit i wysmuklić sylwetkę przed sezonem bikini.
Do tych zabiegów należy np. zabieg z zastosowaniem MODENTE. Podciśnienie mechanicznie rozbija tkankę tłuszczową i poprawia drenaż limfatyczny usuwając toksyny . Infrared podgrzewa powierzchowne warstwy tkanki tłuszczowej i skórę wpływając na jej regenerację , elastyczność i wygładzenie. Prąd RF natomiast zwiększa przemianę materii w tkance tłuszczowej powodując rozpad komórek tłuszczowych.
Jest to bardzo lubiany zabieg , ponieważ daje szybkie efekty wizualne, a jest przy okazji zabiegiem nieinwazyjnym, bezbolesnym.
Trzeba jednak pamiętać, że wygładzenie skóry po kilku tygodniach niezmienionego trybu życia ustąpi, a produkty przemiany materii ponownie nagromadzą się w chorej tkance.
Dlatego żaden z zabiegów z zastosowaniem pojedynczego urządzenia (endermomasazu, fali uderzeniowej, ultradźwięków itp. ) nie będzie zabiegiem trwałym i jedynym. Ale są znakomitym wsparciem całej terapii.
Czy istnieją zabiegi, które mogłyby dać trwalszy efekt?
Tak, choć i tak rekomendujemy dodatkowo zmianę trybu życia , zwłaszcza zwiększenie aktywności fizycznej i unormowanie masy ciała.
JAKIE ZABIEGI MAJĄ SZANSĘ POPRAWIĆ METABOLIZM TKANKI NA DŁUŻEJ?
Serie zabiegów, które mogą dać trwalsze efekty, to zabiegi wpływające na zwiększenie ukrwienia nie tylko poprzez rozszerzenie naczyń ale także poprzez wzbogacenie siatki mikronaczyniowej, oraz takie które przebudują zniszczone struktury w tkance podskórnej.
- Zabiegi z podawaniem dwutlenku węgla. Pierwsze zabiegi z serii działają doraźnie – poprawiają mikrokrążenie poprzez rozszerzenie naczyń i zniszczenie komórek tłuszczowych za pomocą kwasu węglowego. Wielokrotnie powtarzane zabiegi zmieniają jednak trwale układ mikrążenia stabilizując odżywienie, dotlenienie tkanek i poprawiają odprowadzanie produktów przemiany materii.
- Zabiegi poprawiające kondycję tkanki łącznej przegród międzyzrazikowych tłuszczu i ścian naczyń krwionośnych:
Np. serie zabiegów z zastosowaniem tropokolagenu. Działa na ustabilizowanie budowy tkanek i naczyń, co przekłada się na mniejszą podatność na tworzenie cellulitowych nierówności. Dodatkowo wpływa na głęboką przebudowę skóry i jej wygładzenie.
Serie niektórych stymulatorów opartych na dwucząsteczkowych mieszaninach kwasu hialuronowego lub zestawach aminokwasów. Ich działanie oparte jest na podobnych zasadach co działanie tropokolagenu. Mają służyć przebudowie tkanki i powrocie do prawidłowej struktury skóry i tkanki podskórnej.
Trzeba pamiętać, że zabiegi usuwające komórki tłuszczowe (liposukcja, lipoliza, krioterapia i inne działające tylko na same adipocyty) nie są zabiegami pierwszego wyboru. Zmienione komórki tłuszczowe to tylko jeden z wielu elementów składających się na problem cellulitu.
Ich usuwanie wcale nie wyleczy cellulitu.
Leczenie musi się opierać nie tylko na usuwaniu tłuszczu, ale przede wszystkim na:
1. poprawie mikrokrążenia – celem poprawy odżywienia, dotlenienia, a tym samym usprawnienia zdrowego metabolizmu wszystkich komórek w danym obszarze
2. poprawie usuwania produktów przemiany materii i zmniejszenie obrzęków komórkowych
2. poprawie budowy tkanki łącznej – uzdrowienie przegród łącznotkankowych w samej tkance tłuszczowej- bo to ich zmieniona struktura powoduje guzowaty wygląd tłuszczu i nierówności zwane skórką pomarańczową.
Grażyna Walkowicz.
Dyplomowany lekarz medycyny estetycznej.