Blizny są różne. Nie ma jednej skutecznej metody na każdy rodzaj blizn, dlatego chcę Wam trochę usystematyzować informacje na ten temat.
Blizny zanikowe – to blizny wklęsłe, poniżej poziomu skóry – rzadko są to blizny pourazowe. Często powstają natomiast po trądziku czy po ospie.
Żadne powierzchowne zabiegi nie są się w stanie ich zlikwidować. Jeśli blizny sięgają bardzo głęboko, nawet intensywne zabiegi mogą nie zlikwidować ich całkowicie, ale na pewno spłycić.
ZABIEGI MAJĄCE REALNIE MOŻLIWOŚCI SPŁYCANIA BLIZN ZANIKOWYCH:
1.Dermabrazja
Nie należy jej utożsamiać z mikrodermabrazją, dostępną chyba we wszystkich salonach kosmetycznych, która działa tylko na powierzchowną warstwę naskórka i nie ma szans dotrzeć do skóry właściwej, w której znajduje się dno takiej blizny. Dermabrazja to zabieg wykonywany w znieczuleniu i polega na mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry, aż do warstwy brodawkowatej, czyli po prostu zdzieranie skóry aż do krwi.
Zabieg jest bardzo skuteczny (wystarcza jeden dobrze wykonany zabieg), ale wymaga bardzo dużej dyscypliny pacjenta. Rekonwalescencja po zabiegu trwa tak naprawdę kilka tygodni. Konieczne jest zastosowanie antybiotyków i perfekcyjna dbałość o czystość gojącej się skóry.
Inaczej może skończyć się poważnymi powikłaniami i powstaniem gorszych blizn.
2. Peelingi chemiczne
Tu znowu trzeba odróżnić peelingi powierzchowne od peelingów głębokich.
Peelingi powierzchowne, to te często spotykane w różnych gabinetach, również kosmetycznych – glikolowy, pirogronowy, migdałowy, salicylowy, mlekowy, cytrynowy, laktobionowy, powierzchowny TCA i inne, oraz przeróżne, gotowe mieszanki powstałe na ich bazie.
Działają one może intensywniej niż mikrodermabrazja, ale też, jak sama nazwa wskazuje, skupiają się na warstwach powierzchownych naskórka.
Peelingi głębokie – TCA z dodatkową miejscową abrazją i fenolowe – złuszczają naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Zabieg o podobnej skuteczności jak dermabrazja, ale bezpieczniejszy. Starsze typy peelingów były bardzo bolesne i wymagały ogólnego znieczulenia, obecnie nowe preparaty nie wymagają znieczulenia, jedynie wzbogacając peeling abrazją trzeba nałożyć w trakcie zabiegu preparat znieczulający. Czas gojenia – 1.5 tygodnia. Ilość koniecznych zabiegów – 1-3.
3. Laser frakcyjny ablacyjny
Wiązka światła wnika w głąb skóry, uszkadza ją dość głęboko i stymuluje produkcję nowego kolagenu. Ma dość dobrą skuteczność, podobną do peelingów głębokich. Wymaga wykonania minimum 3 zabiegów, a rekonwalescencja po zabiegu to ok. 7- 10 dni.
4. Laser nieablacyjny
Działa podobnie do lasera ablacyjnego, tylko sporo słabiej. Potrzeba 5-15 zabiegów.
5. Frakcyjna RF mikroigłowa
To połączenie nakłucia igłami do głębokości 3 mm z rozgrzewaniem do wysokiej temperatury (czyli inaczej wywołanie kontrolowanego poparzenia głębszych warstw skóry). Wymagane jest kilka zabiegów (minimum 3, co miesiąc lub dwa), Natomiast wyjątkowo krótki jest czas rekonwalescencji po zabiegu – do 2 dni.

Bardzo dobrze sprawdza się połączenie tego zabiegu z podaniem osocza, fibryny, kolagenu lub terapii aminokwasowej.
Ja najczęściej łączę ten zabieg z podaniem fibryny lub atelokolagenu.
W przypadku leczenia blizn potrądzikowych zwykle zaczynam właśnie od frakcyjnej rf mikroigłowej, gdyż ma wysoką skuteczność, bardzo krótki czas rekonwalescencji (1-2 dni) i bardzo małe ryzyko powikłań.

Oczywiście wszystko zależy to od rodzaju blizn zanikowych.
Najlepiej poddają się leczeniu płaskodenne blizny potrądzikowe i drobne dołki o naturalnym kolorycie. Blizny typu ICE pick – czyli blizny wyglądające jak dziurki w gąbce, wąziutkie dziureczki ( w których chętnie gromadzi się podkład) są bardzo trudne do usunięcia. Tu peeling głęboki z dermabrazją jest lepszym wyborem w celu uzyskania poprawy.
6. Mezoterapia mikroigłowa + stymulatory
Mezoterapia mikroigłowa, podobnie jak inne zabiegi może być powierzchowna lub głęboka.
Powierzchowna, wykonywana krótkimi igłami (0,25-0,5mm) nie powoduje krwawienia lub minimalne krwawienie punktowe.
Meozoterapia mikroigłowa głęboka powoduje wyraźne punktowe krwawienie, ale żeby spłycała blizny potrądzikowe musi być wykonywana w określony sposób.
Prawidłowo wykonana terapia mikroigłowa może doprowadzić do znacznej poprawy w zakresie blizn potrądzikowych. Aby zwiększyć jej skuteczność często dołączam do leczenia podawanie preparatów na bazie kolagenu lub aminokwasów, jako substratów do odbudowy prawidłowego kolagenu i elastyny.
7. Mikroinfuzja co2
Zabieg wykonuje się specjalną głowicą automatycznie wstrzykującą mikrodawki dwutlenku węgla równocześnie przez kilkanaście igieł. Jest to więc połączenie terapii mikroigłowej ze stymulacją dwutlenkiem węgla.
Oba zabiegi są zabiegami słabszymi w efektach od frakcyjnej RF mikroigłowmj czy peelingów głębokich, ale należy docenić ich naprawdę dobra skuteczność przy niewielkiej urazowości i dość dużym bezpieczeństwie.
Nie ma więc jednego zabiegu i jednego protokołu, który były skuteczny we wszystkich przypadkach i wszystkich bliznach zabiegowych.
PEELINGI:

“Anterior” chemabrasion for acne scars treatment
Philippe Deprez. Research and Development, Skin tech Pharm group Sl, Castelló d’empúries, Spain