worki, cienie czy obrzęk pod oczami – jak leczyć?

„Worki” pod oczami, cienie, zmarszczki, obrzęki, dolina łez – to nazwy różnych problemów okolicy oka, które nam się mylą i przez to często są błędnie nazywane.

Na wstępie kilka słów o budowie oka.

Oko w przekroju anatomicznym składa się z gałki ocznej umieszczonej w oczodole. Jest ono „otulone” tkanką tłuszczową. Jest ona obecna nawet u szczupłych osób i nie ma nic wspólnego z nadwagą:) Ma zadanie chronić oko przed wstrząsami i urazami.

Pod skórą twarzy istnieją przeróżne przegrody i powięzie, które utrzymują kształt twarzy poprzez trzymanie mięśni i warstw tłuszczowych w odpowiedniej pozycji.

Taka też powięź zwana dolną przegrodą oczodołu,  biegnie przez dolną powiekę i przyczepia się do dolnego brzegu oczodołu utrzymując powiekę i okolicę pod okiem w odpowiedniej pozycji.

1. WORKI POD OCZAMI

Czasami , zwykle wraz z wiekiem, słabnie napięcie mięśnia okrężnego oka i przegrody i i tłuszcz otulający oko wypycha je tworząc tzw. przepuklinę tłuszczową – inaczej potocznie mówiąc, tworzą „worek” pod okiem. Dolne zagłębienie pod okiem to miejsce przyczepienia do kości  trzymającej przepuklinę powięzi. W ten sposób powstaje „kieszonka” na tłuszcz.

Nie jest to obrzęk, wygląda tak samo zarówno rano, jak i wieczorem i nie ma nic wspólnego z zastojami płynowymi np. po nieprzespanej nocy.

Leczenie:

Można zastosować   łączone zabiegi wypełnienia zagłębienia pod „workiem” kwasem hialuronowym z zabiegiem liftingu nićmi biowchłanialnymi. Ewentualnie pozostaje chirurgiczna korekta dolnej powieki.

2.OBRZĘKI POD OCZAMI

 Prawidłowe odprowadzanie limfy spod oka jest zależne od pompy mięśniowej – a tę rolę spełnia mięsień okrężny oka.

W ciągu dnia, gdy pracuje, bo co chwilę mrugamy i poruszamy gałką oczną , limfa jest swobodnie przepychana do naczyń limfatycznych i odprowadzana do węzłów chłonnych przyusznych i szczękowych.

W nocy gdy śpimy, mięśnie nie pracują i czasem mogą powstawać obrzęki. To dlatego, gdy pośpimy za długo mamy obrzęknięte oczy.

Ten sam mechanizm leży u podstaw niezbyt często spotykanego następstwa   zabiegu z toksyną botulinową na okolice „kurzych łapek”. Wyłączenie fragmentu mięśnia okrężnego oka,  a tak działa toksyna botulinowa, zwykle nie ma wpływu na odprowadzanie limfy, jednakże są pojedyncze, rzadkie przypadki osób u których takie obrzęki się ujawnią.

Niektórzy ludzie z natury maja problem z odprowadzaniem limfy i bez wyraźnych przyczyn tworzą się u nich obrzęki.

Leczenie:

Mezoterapia ukierunkowana na poprawę szczelności naczyń . Drenaż limfatyczny. Mikrobioprądy. Endomasaż z rf s głowicą odpowiedniego urządzenia. 

3.CIENIE POD OCZAMI

Cienie pod oczami wyjątkowo często mylą się z naturalną lub powstałą wraz z wiekiem i zanikiem tkanki tłuszczowej „doliną łez”

Zwykle osoby, które mają nieco głębiej osadzone oczy mówią, że mają cienie pod oczami, bo gdy światło pada z góry, rysuje się u nich cień pod okiem, co widać zwłaszcza na zdjęciach.

Tak na prawdę cieniem pod oczami powinniśmy nazywać fioletowe lub brązowe zabarwienie skóry pod okiem.

Młodzi ludzie zwykle mają fioletowo-różowe, czasem lekko brązowe cienie spowodowane uwidocznieniem pod cienką skórą splotów naczyń (faktycznie często współistnieją z zagłębieniem pod oczami). U starszych osób zwykle są to brązowe przebarwienia skóry, związane z gromadzeniem barwnika. Mogą one być  spowodowane chorobami nerek, wątroby, tarczycy czy występowaniem zaburzeń hormonalnych. Mogą być również efektem ubocznym przyjmowanych leków. Ale mogą być po prostu uwarunkowane genetycznie.

 

Leczenie:

Jeśli cień współistnieje z zagłębieniem pod oczami – można spróbować wypełnić tę okolicę kwasem hialuronowym. Jeśli nie ma zagłębienia – dedykowane tej okolicy zabiegi mezoterapii l, biosiymulatowy i terapie autologiczne.  

 

 

 

 

4.DOLINA ŁEZ

Doliną łez  nazywamy potocznie dwa zjawiska.

Pierwsze zjawisko to  tworzenie coraz większego zagłębienia pod okiem. Jest to związane  z  zanikiem wraz z wiekiem tkanki tłuszczowej oczodołu.

Drugie to tworzenie skośnie opadającej od oka przez policzek linii („drogi łez”), która powstaje na skutek starzenia się twarzy i obniżania w dół części policzka.

Leczenie:

Zabiegi wolumetryczne, rewitalizujące, biostymulatory. 

5.ZMARSZCZKI POD OCZAMI I WOKÓŁ OKA

Narastająca wiotkość samej skóry w okolicy oka powoduje powstawanie zmarszczek pod oczami i w okolicy zewnętrznych kącików oczu zwanych kurzymi łapkami.

Leczenie.

„Kurze łapki” w przeciwieństwie do zmarszczek pod oczami można redukować przy pomocytoksyny botulinowej. Pod oczami natomiast konieczne jest stosowanie mezoterapii, stymulatorów, frakcyjnej RF miokroigłowej. 

Pozdrawiam

Grażyna Walkowicz

Dodaj komentarz