Powikłania po kwasie hialuronowym mogą mieć różne przyczyny. Przyczyny mogą być różne – zła kwalifikacja, zła technika podania, brak wiedzy anatomicznej i medycznej, albo nawet po prostu „pech”. Sam kwas hialuronowy, jako związek chemiczny jest w pełni bezpieczny i biozgodny. Czyli nasz organizm traktuje go naturalnie, jak własny. Ale już jego usieciowanie czyli stworzenie z niego wypełniacza powoduje , ze przestaje być taki neutralny dla organizmu.
Ważnym elementem ryzyka powikłań jest więc jakość kwasu hialuronowego.
KWAS HIALURONOWY -MOŻLIWE POWIKŁANIA :
- reakcje nadwrażliwości – pokrzywka, zaczerwienienie, obrzęk, wstrząs anafilaktyczny
- krwiaki,
- zakażenie tkanek miękkich, ropnie
- niedokrwienie,
- martwica,
- ślepota
- późne zapalnie tkanek miękkich (po miesiącach, latach), biofilm
- późne obrzęki
- ziarniniaki
RYZYKO KTÓRYCH POWIKŁAŃ WZRASTA WIELOKROTNIE W ZWIĄZKU ZE ZŁĄ JAKOŚCIĄ PREPARATU?
- narastanie obrzęku pozabiegowego, który może prowadzić do upośledzenia krążenia
- alergia
- ostra reakcja alergiczna do wstrząsu włącznie
- zakażenie bakteryjne
- ropnie
- biofilm
- późne zakażenie tkanek miękkich , które ujawnia się nawet po kilku latach od podania preparatu
- ziarniniaki
- włóknienie tkanek
O CO CHODZI Z TĄ JAKOŚCIĄ KWASU HIALURONOWEGO?
Wypełniacz to złożony preparat na bazie kwasu hialuronowego.
DLACZEGO ZŁOŻONY?
Po pierwsze ten kwas produkują dla nas specjalne laboratoryjne szczepy bakterii. Następnie ten kwas jest oddzielany od bakterii i musi być oczyszczony z resztek tych bakterii i z resztek ich białek (enzymów, toksyn)
Im lepiej oczyszczony kwas (a proces ten kosztuje) tym lepszy preparat, ale też tym wyższa cena preparatu.
Im lepiej oczyszczony tym mniejsze ryzyko powikłań w postaci – obrzęków, stwardnień, alergii, nietolerancji, zaczerwienień, zakażeń i biofilmu.
Jeśli w preparacie zostają resztki toksyn bakteryjnych organizm się broni powodując obrzęki i odczyny alergiczne różnego stopnia.
Jeśli jest zanieczyszczony bakteriami – może powstawać zakażenie albo biofilm który w przyszłości będzie skutkował późnym zakażeniem tkanek miękkich – nawet po kilku miesiącach lub latach.
Jeśli w preparacie pozostają resztki np. błon komórkowych bakterii, to organizm odczytuje to jako ciało obce i zacznie wytwarzać ziarniniaki – to tzw reakcja na ciało obce.
Ziarniniak to czerwonawe, niezakaźne szpecące guzki i grudki, które nie zawsze dobrze się leczy. Oczywiście powyższe reakcje nie muszą być związane z niską jakością preparatu, ale po dobrej jakości wypełniaczach występują rzadko.
Po drugie preparat aby utrzymywał się w tkankach, tworzył objętość i nie zanikał po 72h kwas hialuronowy musi być odpowiednio spreparowany – czyli usieciowany lub ustabilizowany.
Sieciowanie to proces podczas którego do kwasu hialuronowego dodawana jest substancja sieciująca, która łączy cząsteczki kwasu w większe stryktury. Substancja w różnych firmach może być ta sama, ale nie wszystkie firmy produkujące kwas hialuronowy mają takie same warunki sterylności swoich linii produkcyjnych i nie wszystkie kupują tę substancję najwyższej jakości.
Mało tego po sieciowaniu preparat musi być oczyszczony z resztek niewykorzystanej substancji sieciującej. Jej nadmiar, nawet dobrej jakości, również jest szkodliwy.
Kolejnym elementem jest sterylność strzykawki, opakowania, przechowywania i transportu.
To niestety nie jest do zweryfikowania przez osobę kupującą czy wstrzykującą produkt. Dlatego trzeba zaufać sprawdzonym firmom, które nie mogą sobie pozwolić, nawet czysto wizerunkowo, na produkowanie czy sprowadzanie preparatów niskiej jakości.
Niestety rynek jest na razie taki, że każdy może sprowadzić z Chin czy Korei preparaty kwasu hialuronowego, które są ładnie zapakowane i które wydają się sterylne. Nie obejmuje ich wówczas żadna certyfikacja medyczna, którą produkt medyczny musi posiadać, aby być oficjalną drogą wprowadzony na rynek europejski.
Można je natomiast kupić po prostu przez internet.
W ogóle kupowanie preparatów ze stron internetowych może stanowić problem , ponieważ jest całe mnóstwo podróbek, ktore imitują preparaty z górnej półki, a nimi nie są. Nie mówiąc o tym, że nawet dobry preparat może być transportowany wówczas w nieprawidłowych warunkach.
Ogólnie różnica między preparatami może być ogromna, a to się przekłada na cenę zarówno preparatu, jak i cenę zabiegu.
Różnica w cenie zakupu takich preparatów może być nawet dziesięciokrotna.
Dlatego w gabinecie lekarskim nie spotkasz tanich preparatów kwasu hialuronowego. Wszystkie preparaty mają certyfikaty. Zarówno certyfikat CE jak i, co ważniejsze, certyfikat produktu medycznego (to 2 różne certyfikaty)