LECZENIE POWIKŁAŃ i KONSULTACJE

Niestety, w związku z coraz większą popularnością i ilością wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej spotykamy się coraz częściej z różnego rodzaju powikłaniami. Każdy zabieg medyczny jest obarczony pewnym ryzykiem powikłań niezależnym od prawidłowo wykonanego zabiegu. Dlatego leczenie powikłań powinno być dostępne w każdym gabinecie zajmującym się tego typu zabiegami.

O powikłaniach pacjent czyta podpisując zgodę na zabieg. Jest część powikłań, które po prostu mogą się zdarzyć niezależnie od prawidłowo wykonanego zabiegu. Ale istnieje wiele powikłań związanych ze złą techniką zabiegową wynikającą z niedoświadczenia i niewiedzy osoby wykonującej dany zabieg.

Najczęściej spotykane w ostatnim czasie powikłania to powikłania po podaniu kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy jest obecnie prawnie uznany za implant i wyrób medyczny, który podajemy z naruszeniem ciągłości tkanek. Jako taki może być podawany tylko przez osobę z wykształceniem medycznym.

Niestety popularność tego zabiegu, łatwość zdobycia preparatu bez wymaganych pozwoleń, powoduje, że jest podawany przez niedoświadczone, a na pewno niekompetentne osoby, bez wykształcenia medycznego.

W moim gabinecie pojawia się ostatnio coraz więcej osób szukających pomocy po podaniu tego preparatu. Niektóre z pacjentek dotychczas leczonych wymagały tylko korekty estetycznej – usunięcie asymetrii , przejściowego oszpecenia, nadmiaru. Niektóre jednak trafiały z poważniejszymi powikłaniami pod postacią niedokrwienia czy martwicy po podaniu kwasu.

Całe szczęście nie spotkałam żadnej pacjentki z najpoważniejszym powikłaniem po kwasie jakie może się przytrafić – czyli ślepotą po podaniu kwasu hialuronowego.

Tego typu powikłanie jest wpisane w ryzyko okołozabiegowe podawania kwasu zwłaszcza w „lwią zmarszczkę” (między brwiami), w zmarszczki poprzeczne czoła, przy modelowaniu nosa, wypełnianiu bruzd nosowo-wargowych czy okolicy skroniowej.

Dlatego niezmiernie ważna jest dokładna znajomość anatomii twarzy, przebiegu naczyń (nie tylko gdzie są i gdzie przebiegają, ale także ich przebieg na różnych poziomach tkanek (okolica nadokostnowa, śródmięśniowa, podskórna itp) oraz jakie są odmiany tego przebiegu (nigdy nie są zawsze w tym samym miejscu)

POWIKŁANIA PO KWASIE HIALURONOWYM:

 • ZMIANA KSZTAŁTU, ZNIEKSZTAŁCENIE TWARZY
 • HIPERKOREKCJA – NADMIAR
 • PRZEMIESZCZENIE PREPARATU
 • NIERÓWNO PODANY PREPARAT
 • ASYMETRIA
 • GRUDKI
 • ZAKAŻENIE I ROPNIE (trochę częściej związane z nieprawidłowym postępowaniem pacjenta po zabiegu, co może być spowodowane brakiem dyscypliny , ale też brakiem informacji od osoby wykonującej zabieg. Rzadziej jest to związane z nieprawidłowymi warunkami wykonania zabiegu. Co prawda wiem, że nawet kosmetyczki starają się dezynfekować skórę przed zabiegiem , używają rękawiczek i jednorazowych produktów, co im trzeba zaliczyć na plus, ale już nakładanie makijażu po zabiegu modelowania ust z nałożeniem wazeliny, żeby zdjęcie na INSTAGRAM dobrze się prezentowało – to już duży problem higieniczny )
 • NIEDOKRWIENIE I MARTWICA
 • ŚLEPOTA
 • OBRZĘKI I RUMIEŃ
 • Z CZASEM ZWŁÓKNIENIA W MIEJSCU WIELOKROTNEGO PODAWANIA PREPARATU (może to powodować utrwalenie efektu, miłe jeśli zabieg poprawiał wygląd, niepożadane, jeśli efekt oszpecał twarz, bo zostanie na zawsze)
 • ZWŁÓKNIENIA NA GRANICY CZERWIENI WARGOWEJ I BŁONY ŚLUZOWEJ
 • ZIARNINIAKI
 • PÓŹNE ZAKAŻENIA TKANEK MIĘKKICH

KONSULTACJA i PÓŹNIEJSZE LECZENIE POWIKŁAŃ

Nie raz zdarzało mi się wykonywać teleporadę. Do tej pory podczas teleporady starałam się pomagać zupełnie bezinteresownie i bezpłatnie. Jednak w ostatnim okresie tych zdalnych porad z całej Polski pojawiło się na tyle dużo, że zabiera mi to pewien czas prywatny. Dlatego niedługo będzie możliwe zakupienie teleporady na naszej stronie moment.pl/med-beauty/

Do teleporady ograniczam się tylko wówczas, gdy po zebraniu wywiadu i ocenie zdjęć wystarczy pomoc pod postacią uspokojenia i podpowiedzi domowego , prostego leczenia. Jeśli podczas teleporady widzę faktycznie zagrażające niebezpieczeństwo powikłania, umawiam się na jak najszybszą wizytę w gabinecie.

KONSULTACJA w Med-beauty.

Konsultacja to zazwyczaj wstęp do zabiegu. W przypadku leczenia powikłań po kwasie hialuronowym najczęściej wiąże się z podaniem hialuronidazy.

Czasem wystarcza podanie preparatu w okolicach nadmiaru i wymodelowanie do odpowiedniego kształtu. Czasem jednak trzeba usunąć cały kwas. Zwykle jest to konieczne jeśli preparat, który został użyty, był nieznanego pochodzenia, albo nie miał certyfikatu WYROBU MEDYCZNEGO – dotyczy to ogromnej liczby niedrogich kwasów dostępnych przez internet lub hurtownię kosmetyczną (nie medyczną).

Taki kwas nie wiadomo jak jest sieciowany, jakie ma zanieczyszczenia i może powodować poważne odczyny alergiczne lub późne powikłania w postaci zwłóknień lub ziarniniaków.

HIALURONIDAZA

Hialuronidaza to enzym, który rozkłada usieciowiony kwas hialuronowy. Powoduje natychmiastowe przerwanie jego wiązań chemicznych i rozpoczyna proces wchłaniania przez organizm.  W tym przypadku leczenie powi

Naturalnie występuje w niektórych ludzkich komórkach. Jest też składnikiem jadu wytwarzanego przez owady, np. osy, pszczoły.

Jednak to nie jest tak, że osoby uczulone na jad pszczół czy os nie mogą automatycznie mieć zabiegu z użyciem hialuronidazy. To do lekarza należy decyzja i zwykle zależy od wyniku próby uczuleniowej.

Jad pszczół zawiera histaminę i dopaminę (do 1,5%), peptydy i białka (około 50%), fosfolipazy i hialuronidazę (ok 3%). Jad osy jest inny, zawiera również hialuronidazę i fosfolipazy, nie zawiera melityny (głównego białka jadu pszczół) za to zawiera inne antygeny i białka.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa wstrząsu alergicznego przed zabiegiem z hialuronidazą wykonuje się test alergiczny. To podanie maleńkiej dawki hialuronidazy i obserwacja odpowiedzi.

Aby podawać hialuronidazę gabinet musi być wyposażony w zestaw przeciwwstrząsowy. Taki zestaw zawiera leki przeciwwstrząsowe: sterydy, adrenalinę, płyny, a także worek ambu, wenflony i zestawy do przetoczeń płynów. Już sama konieczność posiadania i możliwości podawania leków przeciwwstrząsowych wskazuje na to, że nie wolno podawać preparatów hialuronidazy w gabinecie nielekarskim.

PRZYKŁADOWE LECZENIE POWIKŁAŃ W MED-BEAUTY:

LECZENIE POWIKŁAŃ KWAS HIALURONOWY
FOTO 1: usta po zabiegu wykonanym w gabinecie niemedycznym, w którym podano kwas hialuronowy
FOTO 2 : Modelowanie ust hialuronidazą. Kwas hialuronowy nie został usunięty całkowicie, jedynie jego nadmiar w określonych obszarach warg.
leczenie powikłań przed po leczeniu
FOTO 1: W innym gabinecie w nieprawidłowy sposób został podany kwas hialuronowy powodując potężne powiększenie niewielkich wcześniej chomików i wykrzywiając usta.
FOTO 2 : po podaniu hiauronidazy uwidoczniło prawidłowy, poprzedni kształt linii żuchwy i brody. Rozpuszczenie nadmiaru kwasu hialuronowego w ustach pozwoliło na nadanie ustom naturalnego , ładnego kształtu bez przerysowań.
powikłania po kwasie hialuronowym
FOTO 1. efekt po wieloletnim modelowaniu ust w innym gabinecie. Początkowo wraz z Pacjentką miałyśmy podjąć próbę wyrównania ust poprzez domodelowanie ust kwasem hialuronowym. Niestety wieloletnie wypełnianie ust kwasem spowodowało powstanie tkanki łącznej, która uniemożliwiła zmianę kształtu kwasem hialuronowym. Dlatego musiałyśmy usunąć cały kwas hialuronidazą i zacząć po pewnym czasie modelowanie i kształtowanie ich od nowa.
FOTO 2. Pierwszy etap modelowania ust kwasem hialuronowym po uprzednim rozpuszczeniu ( po miesiącu od zabiegu rozpuszczania)

HIALURONIDAZA INNE ZASTOSOWANIE

Hialuronidaza ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej jako leczenie powikłań, ale także w innych gałęziach medycyny, takich jak ginekologia, ortopedia, onkologia czy okulistyka.

INNE POWIKŁANIA

Powyższe powikłania, nie są dla nas, lekarzy, bardzo trudne w leczeniu. Nasza ogólna wiedza medyczna pozwala na odpowiednie dostosowanie leczenia do przypadku. Niestety coraz więcej obserwuje się przypadków poważnych powikłań po zabiegach wykonanych w gabinetach niemedycznych, związane z brakiem wiedzy technicznej, ale przede wszystkim bazowej wiedzy medycznej, anatomicznej, patofizjologicznej jak i umiejętności szybkiego reagowania i leczenia.

W prasie naukowej opisywane są różne przypadki dużo poważniejszych powikłań po zabiegach estetycznych: guzy zniekształcające twarz, utrwalone porażenia nerwów, (nie mówimy tu o porażeniach po toksynie botulinowej, bo pamiętajmy, że „na szczęście” po botoksie „porażenia ” mięśni, które nie były celem zabiegowym są przejściowe i odwracalne, np. opadające powieki).

To także mniej lub bardziej poważne poparzenia po zabiegach laserowych.

Równie częste są ostatnio przypadki infekcji po wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego czy botoksu: powikłania wirusowe, ale też zakażenia HIV, HPV czy WZW [źródło: „Rzeczypospolita” Rozmowa z prof. Andrzejem Kaszubą, byłym konsultantem krajowym w dziedzinie dermatologii].

Poniżej leczenie powikłań po innym zabiegu – implantacji nici PDO. Nie jest to akurat przypadek powikłania po kwasie hialuronowym. Zakażenie tkanek miękkich przebiega jednak w obu przypadkach dość podobnie i leczenie również jest zbliżone.

ZAKAŻENIE PO NICIACH PDO
FOTO 1 Zakażenie tkanek miękkich i formowanie się ropni na policzku wzdłuż przebiegu jednej z nici PDO wszczepionych 2 tygodnie wcześniej. Pacjentka zgłosiła się pierwszy raz dopiero na etapie tworzenia ropni. Przyczyna powikłania – nieprawidłowa higiena po zabiegu (potwierdzeniem jest patogen wyhodowany z oczyszczonego ropnia)
FOTO 2. Po leczeniu skorygowanym dodatkowo po uzyskaniu antybiogramu ( na podstawie posiewu ) .

„Osoby, które wykonują zabiegi medyczne, a nie mają odpowiedniego wykształcenia, mówią, że to nie jest leczenie, tylko estetyka. Tak, ale jakikolwiek zabieg estetyczny wymaga zbadania pacjenta, postawienia diagnozy, wyboru sposobu terapii, leczenia powikłań, bo te również się zdarzają. Dopiero wtedy jest to pełna usługa” –

mówi dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

.

Leczenie powikłań po zabiegach wykorzystujących różne urządzenia bywa trudniejsze.

Zwykle wymaga dodatkowych serii zabiegów i ścisłej współpracy pacjenta i lekarza.

LASERY – do odmładzania, do epilacji, do usuwania przebarwień i ostatnio bardzo popularne do usuwania tatuaży.

Nie każdy wie, że laser do usuwania tatuażu może kosztować 11 – 20 tyś zł. Dobry laser to już koszt ok 100 tyś zł, a najlepsze lasery w dużych ośrodkach to koszt 450 tyś zł.

I każdy z nich ma teoretycznie skutecznie usuwać tatuaż.

Nie jest problemem jeśli tani laser po prostu tatuażu nie usunie. Gorzej, że może wywołać poważne oparzenia i blizny.

HIFU – ultradźwiękowe urządzenie liftingujące

Analogiczna sytuacja jak w przypadku laserów. Cena determinuje nie tylko skuteczność jak i bezpieczeństwo.

Dlaczego wiele mniejszych klinik i gabinetów medycznych nie posiada tak szerokiej palety urządzeń? Dlatego że lekarz nie kupi byle jakiego sprzętu którym może zrobić krzywdę, a niestety nie zawsze może pozwolić sobie na np na HIFU za 150 tyś czy laser za 300 tyś.

HIFU z zewnątrz nie narusza skóry, więc wydaje się bezpieczny.

W środku powoduje mocne punktowe podgrzania struktur. Tu istnieje bardzo duże ryzyko że nieprawidłowe dobranie parametrów może spowodować trwałe porażenie nerwów. Wówczas leczenie powikłań może być wręcz niemożliwe.

FRAKCYJNA RF MIKROIGŁOWA

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, o ile wykonywany jest prawidłowo i dobrej jakości sprzętem.

Możliwe powikłania to: zwęglenia, przebarwienia lub zaczerwienienie skóry, które schodzą samoistnie, jednak trwa to od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Mogą jednak pojawić się blizny.

PEELINGI CHEMICZNE

Typowymi powikłaniami są blizny, przebarwienia i odbarwienia (te są praktycznie nie do usunięcia).

Zadzwoń 600 953 275