Powikłanie po kwasie hialuronowym. Opis przypadku.

MARTWICA SKÓRY CZOŁA -powikłanie po kwasie hialuronowym.

Niedokrwienie to teoretycznie niezbyt częste powikłanie po kwasie hialuronowym. A jednak zdarza się ono ostatnio coraz częściej.

Dlaczego?

Na samym wstępie ponownie zadaję sobie pytanie JEŚLI KTOŚ CHCE ROBIĆ ZABIEGI MEDYCZNE, dlaczego nie idzie do lekarza?

Przecież skoro coś jest medycyną estetyczną, to sama nazwa wskazuje, że jest zabiegiem medycznym.

” jaki chcesz zabieg: tani czy dobry?”

Wiem, że zabiegi medycyny estetycznej nie są tanie, zwłaszcza jeśli porównać gabinet lekarski i niemedyczny…

Ale uważam, że nie powinno się patrzeć tylko na cenę. To że coś wg. nazwy wydaje się tym samym zabiegiem, wcale nim nie jest.

Należy brać pod uwagę wiedzę, doświadczenie, wykształcenie i co za tym idzie, zarówno odpowiedni efekt, jak i bezpieczeństwo około- i pozabiegowe.

Moje doświadczenie sięga ponad 12 lat w samej medycynie estetycznej, do tego 6 lat studiów medycznych, kilka lat pracy w Klinice Chorób Wewnętrznych, 3 lata studiów w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej oraz liczne kursy i kongresy.

Nie tylko wykonuję “technicznie” dany zabieg, ale też potrafię zareagować od razu, gdyby coś poszło nie tak, co w każdej dziedzinie medycyny, niestety, może się zdarzyć.

“Na cenę zabiegu składa się więc nie tylko cena preparatu, ale także lata pracy włożone w osiągnięcie pewnego poziomu wiedzy i doświadczenia, pewien standard obsługi, preparaty odpowiedniej jakości, poziom bezpieczeństwa i efekt za który odpowiadam.

Nie twierdzę , że nie mogą mi się przytrafić powikłania – to jest wpisane w ryzyko około zabiegowe, ale wiem jak je leczyć i w jakim momencie.”

W związku z tym, dość często zgłaszają się do mnie Pacjentki z innych gabinetów z prośbą o pomoc.

Nie inaczej było tym razem, z tym że Pacjentka miała pecha, bo zgłosiła się do mnie stosunkowo późno. Gdyby zgłosiła się do mnie na początku, gdy miała pierwsze objawy, efekt leczenia byłby zdecydowanie lepszy, a Pacjentka uniknęłaby zarówno cierpienia, jak i dokonanej martwicy skóry.

Zabieg wykonywała pani kosmetolog i przypuszczam, że tak jak cała rzesza kosmetologów, była nieświadoma, że są to zabiegi, których nie powinna wykonywać. Zrzeszenia kosmetologów przekonują, że są oni do tego stworzeni, bo są to zabiegi upiększające, a lekarze są od leczenia.

No tak, ale zabiegi chirurgii plastycznej też są upiększające, a żaden kosmetolog nie próbuje wszczepiać implantów piersi. Nie wiedzieć czemu uważają , że wszczepianie implantu, jakim jest kwas hialuronowy, należy do ich możliwości.

Pani kosmetolog użyła nieodpowiedniego kwasu hialuronowego do wypełnienia zmarszczek poprzecznych czoła, co spowodowało powikłanie po kwasie hialuronowym czyli zamknięcie przepływu krwi w obszarze unaczynionym przez tętnicę nadbloczkową.

“poziom wiedzy anatomicznej, której uczą się kosmetolodzy, mają się nijak do wiedzy, jaką muszą posiadać lekarze. To tak, jakby porównywać wiedzę laika, że żeby samolot leciał musi mieć śmigło i wiedzę inżyniera lotnictwa, który wie wszystko o budowie takiego śmigła i ciągu jaki powinno wytworzyć, aby samolot bezpiecznie poleciał.”

Pacjentka opowiadała, że jeszcze podczas zabiegu zgłaszała ból i pieczenie. Przypuszczam, że gdyby osoba wykonująca zabieg miała wystarczającą wiedzę na temat powikłań, już wtedy rozpoznałaby niedokrwienie, czyli powikłanie po kwasie hialuronowym.

Mogę natomiast powiedzieć na pewno, że na drugi dzień moja diagnoza byłaby już 100%, co pokazuje zdjęcie wykonane przez pacjentkę na drugi dzień i przesłane osobie wykonującej zabieg.

Niedokrwienie w stadium poczatkowym. Powikłanie po kwasie hialuronowym.
Niedokrwienie w stadium początkowym. Dzień po zabiegu.

Jak widać, był wyraźny objaw niedokrwienia i włączenie w tym momencie leczenia pozwoliłoby na unikniecie dokonania martwicy, pojawienia się ran i ubytków.

Tu mała dygresja – dopóki nie zostanie uregulowana prawnie sytuacja o absolutnym zakazie wykonywania zabiegów medycznych przez osoby niebędące lekarzami ( wciąż czekamy na wejście w życie postanowionej już dyrektywy Unii Europejskiej) uważam, że powinny być organizowane dla nich kursy na temat powikłań. I to przez lekarzy – aby uczyć naprawdę i ostrzegać. Aby chronić pacjentów.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby sami leczyli powikłania !!!!, ale żeby potrafili je wystarczająco wcześnie rozpoznać i skierować do lekarza!

Wracając do mojej Pacjentki.

Niestety Pacjentka, zamiast leczenia, otrzymała uspokajający sms, że objawy widoczne na zdjęciu to efekt znieczulenia i ma się niczym nie martwić i czekać.

Ale Pacjentka z bólem i pieczeniem czekała za długo i z objawami dokonanej martwicy zgłosiła się do mnie dopiero po 6 dniach.

Muszę tu oddać sprawiedliwość, że pani kosmetolog, jak otrzymała zdjęcia po 6 dniach, nie przestała odpowiadać na smsy, jak to czynią zwykle niektórzy, gdy coś im się nie powiedzie, ani nie winiła Pacjentki, tylko wyszukała lekarza i wysłała do niego Pacjentkę. Czyli do mnie.

MARTWICA CZOŁA PO KWASIE HIALURONOWYM PODANYM W GABINECIE NIEMEDYCZNYM
W dniu przyjęcia do gabinetu- 6 dni po zabiegu.

Od razu wdrożyłam leczenie. Oczywiście, gdybym zrobiła to w pierwszym dniu po zabiegu, mogłybyśmy uniknąć w ogóle jakichkolwiek śladów niedokrwienia, ale i tak trzeba było podjąć te kroki po to, aby przywrócić prawidłowe krążenie w obszarze około martwiczym, żeby zapewnić prawidłowe gojenie tej okolicy.

STAN PO GODZINIE MOJEGO LECZENIA, MARTWICA PO KWASIE HIALURONOWYM PODANYM W NIEMEDYCZNYM GABINECIE
Po pierwszym etapie leczenia.

Jak widać, nawet po pierwszym zabiegu , w ciągu pierwszej godziny, widać było poprawę.

Kolejne etapy leczenia rozpisałam już do kontynuacji w domu z okresowymi kolejnymi kontrolami w moim gabinecie.

Leczenie powikłań po kwasie hialuronowym
5 dzień po wdrożeniu leczenia

Leczenie zakończyło się sukcesem. Jest nawet szansa, że blizny nie będą bardzo głębokie, ale nie zawsze tak się udaje.

Blizny po martwicy mogą być szpecące i potem konieczne jest wdrożenie różnych zabiegów redukujących ich widoczność. Laser frakcyjny, frakcyjna Rf mikroigłowa, terapia osocze, fibryną lub komórkami macierzystymi. To są zabiegi dość kosztowne dla pacjenta, więc lepiej zapobiegać niż potem leczyć.

#katowice aptos Katowice blog medycyna estetyczna BOTOKS botoks Katowice chirurgia plastyczna katowice cienie pod oczami frakcyjna RF mikroigłowa fryzjer katowice Grazyna Walkowicz jak odmłodzić ręce kosmetyczka katowice kwas hialuronowy laser frakcyjny leczenie nadpotliwości leczenie trądziku lekarz medycyny estetycznej lekarz medycyny estetycznej katowice lifting twarzy lifting twarzy katowice linerase lipoliza med-beauty medycyna estetyczna Medycyna estetyczna blog medycyna estetyczna katowice metamorfozy mezoterapia mezoterapia mikroigłowa najlepszy lekarz medycyny estetycznej katowice nici PDO Nici PDO Katowice odchudzanie odchudzanie katowice odmładzanie twarzy peelingi medyczne podnoszenie owalu twarzy salon fryzjerski katowice salon kosmetyczny Katowice usuwanie cellulitu USUWANIE CHOMIKÓW USUWANIE ZMARSZCZEK usuwanie zmarszczek Katowice WYPEŁNIANIE ZMARSZCZEK zabiegi na ręce

Dodaj komentarz