Usuwanie rozstępów: od kilku lat wykonuję zabiegi frakcyjną RF mikroigłową, aby leczyć rozstępy. Wiele moich Pacjentek zna to urządzenie z terapii okolicy oczu (wiotka skór powieki górnej lub dolnej) , które zresztą bardzo sobie chwalą, gdyż jest to jeden z mocniej działających zabiegów na tę okolicę.
Wiele innych korzystało z zabiegu w kontekście poprawy jędrności skóry twarzy, albo znakomitych efektów redukcji blizn potrądzikowych.
Ale rzadko opowiadam o efektach jaki można uzyskać w terapii rozstępów.
Po kilku latach mogę powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej efektywnych zabiegów do redukcji rozstępów i to zarówno świeżych jak i wieloletnich.
Na pośladkach, na udach, na biuście…
Sama nie mam porównania z laserem frakcyjnym, ale koledzy specjaliści mający do dyspozycji oba urządzenia już od kilku lat, podkreślają pewną przewagę frakcyjnej terapii mikroigłowej z RF nad laserem frakcyjnym, zwłaszcza jeśli chodzi o czas rekonwalescencji.
Ja sama również obserwuję faktyczną i bardzo wyraźnie zauważalną poprawę, czasem wręcz spektakularną.
Dlaczego powstają rozstępy?
Rozstęp to zniszczenie skóry poprzez miejscowe rozerwanie jej struktur – przybór wagi, wzrostu, powiększający się szybko brzuch ciążowy powodują szybkie rozciąganie skóry i jej uszkodzenie. Skóra podatna na rozstępy ma szczególne cechy:
- bardzo cienka warstwa naskórka,
- obniżona zawartość kolagenu, elastyny i fibryliny, które odpowiadają za jędrność i napięcie skóry,
- utrata brodawek skóry właściwej, odpowiedzialnych m.in. za transport tlenu i substancji odżywczych w głąb naskórka,
- spłaszczenie złącza skórno-naskórkowego, co powoduje ograniczenie powierzchni kontaktu między naskórkiem a skórą właściwą i zaburza wymianę składników odżywczych między nimi.
Dlaczego jedni mają rozstępy inni nie?
Przyczyny mogą być różne:
- Czynniki genetyczne – np. obniżona synteza włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, co przekłada się na jej mniejszą elastyczność i większą podatność na uszkodzenia.
- Zmiany hormonalne – przede wszystkim te związane z nadmierną produkcją kortyzolu, który zakłóca fibroblastów – komórek skóry odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. .
- Niedobory w diecie– chodzi tu zwłaszcza o witaminy A, E i C, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pierwiastki: cynk, magnez i krzem.
Podział, typy rozstępów:
Czerwone rozstępy – to te świeże rozstępy, dopiero co powstałe. Jest to pierwsza, zapalna faza uszkodzenia skóry. Mają one wówczas fioletowy i zarumieniony wygląd, a ich występowaniu towarzyszy obrzęk, swędzenie i pieczenie. Etap ten może trwać nawet do pół roku.
Białe rozstępy– czerwone rozstępy z czasem bledną. To etap bliznowacenia rozstepów. Są to perłowo-białe linie, które są łatwo wyczuwalne pod palcami. W tej fazie opisywane zmiany przybierają charakter permanentny.
Dlaczego skoro usuwanie rozstępów to taki świetny zabieg, nie mam zdjęć przed i po?
No niestety, nie udało mi się do tej pory zgromadzić takich zdjęć. Z kilku powodów
- te zdjęcia, które próbowałam zrobić były zbyt słabej jakości by móc je prezentować,
- nie zawsze mogę się pochwalić ostatecznymi efektami, ponieważ tak naprawdę efekty pojawiają się po około pół roku od ostatniego zabiegu i często pacjentki nie wracają specjalnie po to, żebym mogła zrobić zdjęcie – po prostu piszą, że jest świetnie i tyle:(
- wiele Pacjentek uzyskując 50% poprawę jest na tyle zadowolonych, że nie kontynuują terapii. Wiąże się to także z kosztami. Pełne efekty można osiągnąć od 2 zabiegów, w przypadku baaardzo młodych rozstępów – takich które pojawiły się w ostatnich tygodniach, do 10 w przypadku starych rozstępów – a wówczas czas leczenia to około 3 lata,
- Obecnie bardzo dużo jest Pacjentek z chorobą Hashimoto – nie jest to przeciwwskazanie do zabiegu, jednak trzeba pamiętać, że takie osoby potrzebują zwykle więcej zabiegów aby osiągnąć te same efekty co osoby zdrowe.
Jak w przypadku każdego zabiegu inwazyjnego do radio frekwencji mikroigłowmj istnieją wskazania, przeciwwskazania i ryzyko powikłania około zabiegowych. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja u lekarza.
Rejestracja 600 953 275