ROZSTĘPY to mechaniczne uszkodzenie skóry, które powstaje w zdrowej lub nieprawidłowej skórze. Niezależnie od tego czy skóra uprzednio była zdrowa, czy nie, efekt jest podobny. Tworzą się pasma ścieńczałej skóry, w której brakuje kolagenu i elastyny, a które nadają skórze wiotki i pomarszczony wygląd.
Różowe rozstępy, to rozstępy świeże. Ich kolor wynika z toczących się jeszcze procesów naprawczych. Skóra wciąż jeszcze stara się zregenerować i odtworzyć prawidłową swoją strukturę. Rozstępy białe, to rozstępy dojrzałe. Kolor świadczy o tym, że skóra już się „poddała” i nie potrafi samodzielnie mocniej się zregenerować. Ten typ rozstępów jest trudniejszy do leczenia, gdyż wymaga pierwotnie „obudzenia” procesów naprawczych, a dopiero potem intensywnego dostarczania substratów do jej odbudowy.
Mezoterapia to zabieg, który wedle doniesień naukowych może dopełniać leczenie zabiegowe jakim jest np radiorekwencja mikroigłowa czy laseroterapia. Jest to zabieg polegający na wielokrotności wkłuć i podaniu podskórnym lub śródskórnym medycznych substancji aktywnych.
Czy sama mezoterapia może być skuteczna?
W samym zabiegu mezoterapii obserwujemy dwa główne działania. Po pierwsze – nakłucie skóry powodujące uruchomienie kaskady naprawczej tkanki. Po drugie dostarczanie samej substancji aktywnej pozwala na dostarczenie budulca i/lub stymulacji komórek skóry do produkcji kolagenu i elastyny. W leczeniu rozstępów psuje się np. nieusieciowany kwas hialuronowy, krzemionkę organiczną, kolagen i aminokwasy.
W przypadku rozstępów różowych, sama mezoterapia może dość skutecznie poprawić wygląd i strukturę skóry w obrębie rozstępu. Skóra jest wciąż aktywna i będzie czerpała korzyści z dostarczonych substancji. Na tym etapie zarówno mezoterapia mikroigłowa i igłowa mogą okazać się bardzo pomocne.
W przypadku starych rozstępów proces uruchomienia procesów naprawczych za pomocą mezoterapii igłowej może być niewystarczający. Terapia mikroigłowa na pewno w tym wypadku zadziała nieco mocniej, ale najskuteczniejszym leczeniem może być tylko naprawdę intensywne „obudzenie” procesów naprawczych jakie dają w tej chwili tylko zabiegi laserowe i radiofrekwencja mikroigłowa.
Czy w ogóle warto dołączać mezoterapię do radiofrekwencji mikroigłowej lub laseroterapii ?
Zgodnie z dostępnymi w literaturze doniesieniami autorzy badań wykazują wyższą skuteczność działania radiofrekwencji mikroigłowej czy laserów niż samej mezoterapii w poprawie wyglądu skóry. Natomiast połączenie intradermatoterapii z w/w zabiegami przynosi spektakularne efekty w krótszym czasie niż w procedurach zastosowanych osobno.
W takiej terapii wykorzystujemy synergię działania obu typów zabiegów do szybszej odnowy tkanki. Procedura powinna być tak zaprojektowana, aby każdy krok zabiegowy był bezpieczny. A zarazem przyniósł jak największe korzyści dla opracowanego miejsca zabiegowego.
Dlatego w przypadku rozstępów możemy równoczasowi wdrażać zarówno radio frekwencję jak i mezoterapię igłową, z tym że w przypadku rozstępów świeżych warto to robić od razu, a w przypadku rozstępów starszych, można sobie pozwolić na rozpoczęcie leczenia od samej radiofrekwencji, dołączając mezoterapię od razu albo po jednym dwóch zabiegach radiofrekwencji mikroigłowej.
Podsumowując – tak – mezoterapia to niezwykle skuteczne i pożądane uzupełnienie radiofrekwencji mikroigłowej w leczeniu zarówno starszych jak i świeżych rozstępów.
Najważniejsze substancje aktywne o udowodnionym działaniu w leczeniu rozstępów:
Tropokolagen Tissue – to kolagen, który możemy włączyć do leczenia od początku leczenia rozstępów świeżych. Tropokolagen typu I jest substratem uzupełniającym jego niedobory w skórze a równocześnie preparat jest wzbogacony o dodatkowe składniki aktywne takie jak: kwas askorbinowy (witamina C), magnez, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), ryboflawinę (witamina B2), tiaminę (witamina B1) co zwiększa znacznie produkcje własnego kolagenu.
Tropocollagen Matrix . Sam tropokolagen I jest odpowiedzialny za elastyczność, sprężystość i wytrzymałość tkanek w organizmie, Preparat Tropocollagen Guna MD-MATRIX zawiera również naturalne składniki aktywne, takie jak kofeinę, ekstrakt z zielonej herbaty, L-karnitynę i kompleks witamin. Ten skład powoduje że nie tylko uzupełniane są niedobory kolagenu w skórze , ale również stymulowane są procesy metaboliczne , czyli rodzaj „budzenia” skóry.
Tropokolagen Matrix – jest jedynym preparatem który może być z powodzeniem dołączany od początku leczenia rozstępów∑ dojrzałych, bez oczekiwania na pierwsze efekty stymulacji za pomocą radiofrekwencji mikroigłowej.
Krzemionka organiczna – spośród różnych wartościowych skąd inąd substancji aktywnych ten niepozorny preparat ma nieźle udokumentowane badaniami działanie na rozstępy. Krzemionka organiczna stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej. Stąd podobnie jak kolagen jest niezbędnym substratem do regeneracji prawidłowej skóry. Indukuje proliferację fibroblastów i regenerację włókien elastycznych i kolagenowych.
Aminokwasy – glicyna, walina, alanina i prolina – to aminokwasy z których zbudowane są włókna elastyny, natomiast prolina , glicyna , lizyna, tyrozyna i metionina oraz ich pochodne, hydroxyprolina i hydroglicyna to aminokwasy z których organizm buduje kolagen. Dostarczanie bezpośrednie tych budulców do skóry, znacznie ułatwia skórze odbudowę kolagenu i elastyny – niezbędnych dla regeneracji i odbudowy elastyczności. Preparaty mogą być różne, jednak najważniejsze jest ilośc aminokwasów w danym preparacie. Im większa zawartość, stężenie aminokwasów tym skuteczniejsze działanie preparatu.
Najnowsze komentarze