Manualne oczyszczanie twarzy
Zabieg polega na ręcznym oczyszczeniu twarzy z zaskórników, nadmiaru sebum i nadmiar złogów łoju w porach skóry. ZAbiegi pielęgnacyjne, czy lecznicze są najważniejszą drogą leczenia niedoskonałości skóry, ale w przypadku powstałych już zaskórników i czopów łojowych, oczyszczanie manualne może być jedyną drogą do ich wyeliminowania.
O oczyszczaniu manualnym powinien decydować jednak profesjonalista. Czasem oczyszczanie manualne jest bowiem niewskazane lub wręcz przeciwwskazane.
Przebieg zabiegu
Pierwszym etapem ręcznego czyszczenia jest dokładne usunięcie makijażu twarzy. Kolejnym krokiem jest delikatne złuszczenie warstwy rogowej naskórka. Może to wykonać za pomocą peelingów enzymatycznych, kawitacji, a w niektórych przypadkach również mikrodermabrazji.
Następnie nakłada na skórę preparat zmiękczający na kilka minut i kieruje strumień pary na twarz, co rozszerza pory i zwiększa działanie preparatu.
Podczas manualnego oczyszczania zaskórników i porów, które wykonuje w jednorazowych rękawiczkach, z użyciem łagodzącej nacisk chusteczki higienicznej, może być odczuwalny lekki dyskomfort.
Po usunięciu zaskórników na twarz nakłada się preparat przeciwzapalny i kojący. Może to być krem lub maska. Ostatnim etapem zabiegu jest nałożenie odpowiedniego kremu ochronnego dostosowanego do potrzeb skóry klienta. Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów skóry (z wyjątkiem skóry naczynkowej).
Trzeba pamiętać, że manualne oczyszczenie twarzy to wstęp do procesu pielęgnacji. Aby utrzymać efekty należy wdrożyć inne zabiegi, które zmniejszą wydzielanie sebum, zmniejszą tendencję do poszerzania porów czy tworzenia zaskórników.
Do takich czynności zaliczamy:
- prawidłowa codzienna pielęgnacja – zwłaszcza dokładny, codzienny, wieczorny demakijaż,
- Stosowanie preparatów lub zabiegów o ukierunkowanym działaniu – odpowiednie peelingi chemiczne, przeciwzapalne, przeciwzaskórnikowe czy regulujące sebum, zabiegi nawilżające i poprawiające strukturę naskórka, celem zapobiegania jego nadmiernego rogowacenia, co przyczynia się do zatykania gruczołów i tworzenia grudek. Łagodne zabiegi systematycznie oczyszczające, jak kawitacja, hydrabrazja lub oksybrazja.
Oczyszczanie manualne – dla kogo?
Oczyszczanie manualne w szczególności sprawdzi się u osób z:
- wyraźnymi zaskórnikami,
- poszerzonymi, zanieczyszconymi porami,
- etapowym leczeniem trądziku klasycznego.
Czym są zaskórniki, czym poszerzone pory, a czym wypryski?
Zaskórniki – zmiany wynikające z kumulacji zawartości uwalnianej przez sebocyty i zmiany w ich składzie. Są to wyraźne złogi ukryte w drogach wyprowadzających gruczołów łojowych, a widoczne na skórze pod postacią wyraźnej czarnej kropki. Zaskórnik to dość wyraźna zmiana. Mniejsze złogi, nie tworzące jeszcze wyraźnych zaskórników, są widoczne jako” zapchane ciemnym materiałem pory skóry.
Czarny kolor wynika z utleniania powierzchownej warstwy zgromadzonego łoju. Poszerzone pory to nic innego jak „rozepchane” ujścia gruczołów łojowych. Przyczyną jest ich rozpychanie przez nadmierne wydzielanie sebum jak i przerost samych gruczołów, co może być uwarunkowane genetycznie, hormonalnie lub związane z nieprawidłową pielęgnacją.
Wypryski zapalne to efekt rozwoju zapalenia w obrębie gruczołów produkujących nadmiernie sebum, skolonizowanych zwykle przez specyficzne bakterie beztlenowe – Propionum Bacterium Acnes. Bakterie te odgrywają ważną rolę w rozwoju trądziku (rozkładają trójglicerydy na glicerynę i wolne kwasy tłuszczowe), a oprócz utleniania skwalenu są przyczyną zmian w składzie sebum. Dlatego przyczyną zaskórników są:
- nadmierne wydzielanie sebum,
- zmiany w składzie sebum,
- rogowacenie mieszków włosowych.
Jakie są przeciwwskazania do manualnego oczyszczania?
- Otwarte rany lub uszkodzenie skóry w miejscu leczenia,
- choroby wirusowe (np. opryszczka), grzybica skóry, aktywne zapalne choroby skóry,
- tendencja do rozwoju bliznowców,
- trądzik ze stanem zapalnym (np. krostkowy, ropny) – jeśli profesjonalista zdecyduje się na oczyszczanie skóry to tylko z wielką ostrożnością i w niektórych tylko obszarach,
- trądzik różowaty,
- nowotwory,
- wieża opalenizna.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Tak, zabieg jest bezpieczny, choć mimo pełnej dezynfekcji i higieny zabiegu może dojść do zaostrzenia stanów zapalnych. Może się tak zdarzyć zwłaszcza u osób z tendencją do zmian zapalnych z kolonizacją gruczołów przez beztlenowe bakterie potrądzikowe – Propionibacterium Acnes.
Nawet delikatny nacisk manualny na gruczoł celem wyprowadzenia nadmiaru stwardniałego łoju poza ujście gruczołu może powodować delikatne uszkodzenie drogi wyprowadzającej w głębi skóry. Kontakt materiału zgromadzonego w tym kanale z krwią powoduje natychmiastową odpowiedź w postaci gromadzenia komórek obronnych, makrofagów i limfocytów, co prowadzi do widocznej odpowiedzi zapalnej i tworzenia ropnej krostki.
Zaostrzenie zmian zapalnych po zabiegu może być też związane z nieprawidłową pielęgnacją pozabiegową. Skórę po zabiegu, przez kilka dni, należy traktować bardzo delikatnymi, wskazanymi przez profesjonalistę kosmetykami, nie dotykać nieumytymi rękami. Nie powinno się również nakładać makijażu przez 2-3 dni, korzystać z sauny, solarium czy basenu. Przeciwwskazane są również intensywne ćwiczenia fizyczne.
W tym okresie zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków, zwracając szczególną uwagę na higienę i delikatny makijaż. Ważne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przed wyjściem z domu, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego oraz wysokich i niskich temperatur, takich jak sauny i solaria. Po zakończeniu programu, atrakcje wodne (takie jak baseny) należy odstawić na dwa dni.
Zabieg wykonywany przez:
Kosmetolog