Osocze bogatopłytkowe
ZABIEG Z OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM to niechirurgiczny zabieg, który polega na wstrzykiwaniu pacjentce osocza bogatopłytkowego (PRP – Plateled Rich Plasma), w celu regeneracji i odmłodzenia skóry, spłycenia zmarszczek lub przyspieszenia gojenia ran, blizn czy skóry po zabiegach medycyny estetycznej lub chirurgicznych.
Osocze bogatopłytkowe otrzymujemy z krwi pacjenta.
Krew składa się z osocza i komórek krwi czyli m.in. erytrocytów, leukocytów i płytek krwi. Osocze bogatopłytkowe to ta część krwi która zawiera osocze i płytki krwi, a jest pozbawione przede wszystkim erytrocytów. Aby otrzymać taki preparat krew musi być w odpowiedni sposób odwirowaną. Może zawierać większą lu mniejszą ilość leukocytów.
Osocze jest bogate w witaminy, elektrolity, substancje odżywcze i hormony. Płytki krwi są natomiast podstawowym elementem mechanizmów naprawczych. Płytki krwi uwalniają w tkankach liczne czynniki wzrostu początkując procesy naprawcze. Według doniesień, mniejsze (niż dwukrotne) stężenia PLT nie przyspieszają procesów gojenia; natomiast zastosowanie znacznie wyższych stężeń nie przekłada się na lepsze efekty terapeutyczne.
- transformujący czynnik wzrostu β1 (transforming growth factor β1, TGF-β1);
- płytkopochodny czynnik wzrostu (platelet-derived growth factor, PDGF);
- insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (insulin-like growth factor 1, IGF-1);
- naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu (vascular-endothelial growth factor, VEGF);
- nabłonkowy czynnik wzrostu (epidermal growth factor, EGF);
- czynnik wzrostu fibroblastów (fibroblast growth factor, FGF).
TGF-β1 i PDGF stymulują proliferację komórek mezenchymalnych oraz wytwarzanie składników macierzy pozakomórkowej. PDGF to silny stymulator procesu gojenia – płytkopochodny czynnik wzrostu bierze w nim udział od pierwszych godzin po zranieniu i jest wydzielany do zamknięcia rany. Stymuluje proliferację fibroblastów i pobudza produkcję kolagenu.
TGF-β stymuluje ekspresję genów, które odpowiadają za hamowanie niszczenia m.in. kolagenuczy elastyny – białek odpowiedzialnych za jędrność skóry.
EGF promuje procesy różnicowania i replikacji komórek nabłonkowych.
FGF modyfikuje organizację kolagenu i stymuluje tworzenie naczyń, które mają odżywiać lepiej regenerująca się skórę.
VEGF działa bardzo podobnie – również stymuluje powstawanie naczyń, tylko w trochę innym mechanizmie.
IGF aktywuje przede wszystkim odbudowę prawidłowego naskórka, a IGF-1 przyspiesza procesy gojenia w ścięgnach.
Warto nadmienić, że procesom tworzenia nowych naczyń towarzyszą zwykle makrofagi, które wydzielają własne czynniki proangiogenne i ułatwiają formowanie nowego naczynia oraz stymulują procesy regeneracyjne.
Mieszanina osocza i płytek krwi jest autologicznym preparatem mocno regenerującym. Od lat stosowane w medycynie zarówno chirurgii, ortopedii , stomatologii i medycynie estetycznej.
Stosuje się je w leczeniu przewlekłych ran, chirurgii twarzowo-szczękowej i chirurgii ginekologicznej. Opisano działanie przeciwbólowe PRP (m.in. redukcję i skrócenie czasu dolegliwości bólowych) Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także w ortopedii i medycynie sportowej, zwłaszcza w leczeniu chorych na tendinopatie – przewlekłe zespoły bólowe związane z przeciążeniem ścięgien (wykazano korzyści ze stosowania PRP w leczeniu zmian stawu kolanowego) .
Zauważmy, że z krwi obwodowej pozyskuje się nie tylko osocze bogatopłytkowe (PRP), ale też preparaty płytkowe z dużą zawartością fibryny (platelet-rich fibrin, PRF) wykorzystywane w chirurgii twarzowo-szczękowej oraz w leczeniu opornych owrzodzeń skóry.
Wyniki badań wskazują, że w składnikach komórek krwi kryje się duży i wszechstronny potencjał terapeutyczny.
WSKAZANIA
- regeneracja skóry rąk, twarzy, szyi
- leczenie łysienia
- regeneracja okolicy oka
- procesy regeneracyjne w chirurgii, ortopedii, ginekologii
PRZECIWWSKAZANIA
- ostra infekcja wirusowa i stany zapalne skóry
- choroby nowotworowe
- choroby autoimmunologiczne
- ciąża i karmienie piersią
- zaburzenia krzepliwości krwi
- przyjmowanie leków wydłużających czas krzepnięcia (leki przeciwpłytkowe)
- duże odchylenia od wartości referencyjnych morfologii krwi
Kluczowym warunkiem bezpieczeństwa procedury jest przeprowadzenie całego procesu (od pobrania krwi przez przygotowanie i iniekcje PRP) w warunkach sterylnych.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg poprzedza konsultacja lekarska i wywiad medyczny. Lekarz wyjaśnia przebieg procedury, jej możliwości i ograniczenia oraz możliwe działania niepożądane.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym powierzchniowym (krem znieczulający nakładany jest ok. 30 minut przed podaniem PRP).
Pobierana jest niewielka ilość krwi żylnej od pacjenta (zwykle 8-24 ml). Najczęściej krew pobierana jest z żyły kończyny górnej w okolicy zgięcia łokciowego. Po nałożeniu opaski uciskowej na kończynę pacjenta (powyżej miejsca wkłucia) i dezynfekcji skóry wykonuje się wkłucie i zwalnia opaskę, dokładnie tak jak pobiera się krew do badań laboratoryjnych. Różnica polega na zastosowaniu innej probówki. Wygląda ona tak samo, ale jest inaczej wyprodukowana ( wyższe standardy produkcji, inne certyfikaty, inny materiał) Po pobraniu krwi pacjent uciska miejsce wkłucia gazikiem ze środkiem dezynfekującym.
Krew (połączona z odpowiednią ilością antykoagulantu) jest odwirowywana. Po odwirowaniu (trwającym zwykle kilka minut) płytki krwi zostają odseparowane od erytrocytów i większości leukocytów. W probówce widać warstwowe oddzielenie PRP (górna warstwa) od innych składników krwi.
W zależności od zestawu pobiera się część jasnożółtego preparatu lub całość do jałowej strzykawki. Obecnie nie dodaje się żadnych dodatkowych substancji do przygotowanego preparatu. Preparat podaje się w postaci mezoterapii. W zależności od metody podaje się w głębsze lub bardziej powierzchowne warstwy skóry. Klasyczny „wampirzy lifting” polegał na wykonywaniu bardzo gęstych mikronakłuć , które dodatkowo poprzez mikrouszkodzenia miał stymulować regenerację. Obecnie wiadomo, że nie ma takiej potrzeby, gdyż tylko w bardzo niewielkim stopniu poprawia efekt pozabiegowy, a jest bardziej bolesny.
Jakie są efekty?
Zabieg poprawia się gęstość skóry. Redukuje zmarszczki, cienie pod oczami, poprawia koloryt.
Dlaczego osocze BOGATOpłytkowe?
Nazwa wynika ze sposobu przygotowania preparatu antologicznego – czyli podczas oddzielania krwinek białych i czerwonych od osocza i płytek, przy okazji zagęszcza płytki krwi. Jest ich w 1 ml preparatu więcej niż normalnie w 1 ml krwi. To ważne ponieważ to właśnie płytki uwalniają tzw czynniki wzrostu stymulujące i zapoczątkowujące procesy regeneracyjne.
Czy każdy może podawać osocze bogatopłytkowe?
Nie, jest to materiał biologiczny, a zabieg jest inwazyjny. Zabronione jest pobieranie krwi, opracowywanie i podawanie pacjentowi przez personel niemedyczny. Warunkiem bezpieczeństwa zabiegu jest przede wszystkim sterylność całego procesu zabiegowego od pobrania krwi do podania preparatu pacjentowi. Ponadto może być zagrożeniem biologicznym i podlega przepisom prawa o zastosowaniu preparatów krwiopochodnych.
Czy każdy zestaw do pobierania krwi może być wykorzystany do wykonania zabiegu?
Nie.
Jest kilka typów probówek o identycznym czasem wyglądzie.
- Istnieją probówki laboratoryjne bez certyfikatu – nie wolno wykonywać nimi zabiegu
- Probówki z certyfikatem produktu medycznego, przeznaczone do pobierania krwi – nie wolno nimi wykonywać zabiegu
- Probówki z certyfikatem produktu medycznego z dodatkowym certyfikatem do zwrotnego podania preparatu biologicznego ponownie w tkanki pacjenta – tylko te probówki mogą być wykorzystywane do zabieg.
Dodatkowo, firmy starają się tworzyć coraz lepsze próbówki, które pozwalają na lepszą przeżywalność płytek i zwiększanie skuteczności zabiegu. Wpływa to na jakość i efektywność zabiegu, ale również na cenę zestawu, a tym samym cenę zabiegu.
Jak długo skóra goi się po osoczu?
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Czy trzeba się przygotować?
Nie jest to obowiązkowe, ale warto sprawdzić morfologię krwi – nie wszyscy mają dobre stężenie płytek krwi. Przeciwwskazane jest stosowanie leków przeciwpłytkowych na tydzień przed zabiegiem – jeśli nie możesz odstawić tych leków z powodów zdrowotnych, lekarz pomoże wybrać ci inny, równie skuteczny zabieg.
Jeśli masz tendencję do zapominania nawadniania organizmu – warto na ok pół godziny przed zabiegiem wypić ok 300 – 500ml wody (nie więcej).
Zabieg wykonywany przez:
Lekarz medycyny estetycznej