SKĄD SIĘ BIORĄ ROZSTĘPY?
Rozstępy to trwały defekt skórny dotykającym około 50-90% ludzi. Na skórze pojawiają się wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry. Przyczyną ich powstawania jest mechaniczne rozerwanie struktury skóry bez przerwania jej ciągłości.
Powodem takiego rozerwania może być albo szybkie rozciąganie zdrowej skóry albo nawet niewielkie rozciąganie skóry o nieprawidłowej budowie,
Kiedy rozstępy powstają w skórze zdrowej:
- Szybki wzrost w okresie dojrzewania
- Szybki wzrostu w okresie dojrzewania – gdy skórapo prostu nie nadąża za tempem wzrostu.
- Wahania wagi – np szybki przybór masy ciała.
- Szybki przybór samej masy mięśniowej – aa przykład podczas treningów na siłowni ze zbyt szybkim budowanie masy mięśniowej
- Szybkie powiększanie objętości brzucha, bioder czy piersi podczas ciąży
Patologiczne przyczyny powstawania rozstępów:
- Genetyczne – choć nie ma konkretnego genu odpowiadającego za same rozstępy, to istnieją pewne zaburzenia wrodzone w budowie łańcuchów kolagenowych. Łańcuchy kolagenu i elastyny to główny składnik skóry właściwej. To one gwarantują nie tylko integralność skóry, ale także jej sprężystość, elastyczność i odporność na rozciąganie.
- Nadmiar kortyzolu – hormonu produkowanego w nadnerczach. Taki nadmiar może występować podczas chorób takich jak choroba lub zespół Cuschinga, w nadczynności tarczycy, a także podczas stosowania sterydów. Dotyczy to różnych form ich przyjmowania, doustnie, w zastrzykach lub kremach. Obojętne czy jest to ze wskazań medycznych czy samodzielne stosowanie sterydów bez kontroli lekarza np. na siłowni. Zawsze będzie działało także na na skórę.
Sterydy stosowane przewlekle zaburzają prawidłowe funkcjonowanie fibroblastów, prowadząc do zmniejszonej produkcji kolagenu oraz glikozaminoglikanów, takich jak kwas hialuronowy czy siarczan chondroityny. Fibroblasty produkują zbyt mało kolagenu, a sam kolagen zwykle ma nieprawidłowa budowę. To powoduje, że skóra staje się nieodporna nawet na naturalne, niewielkie rozciąganie
Z punktu widzenia skuteczności leczenia ważne są etapy powstawania rozstępów:
W pierwszym etapie uszkodzenia skóry, np. po nagłym skoku wzrostowym lub zwiększeniu „objętości” ciała, pojawiają się różowe albo wręcz czerwone rozstępy. Kolor wynika z procesu zapalnego toczącego się w tym miejscu. To znak, że skóra probuje „poradzić” sobie z uszkodzeniem i stara się je zregenerować.
Takie czerwono-różowe rozstępy to ROZSTĘPY NIEDOJRZAŁE.
Ten etap rozstępów jest na ogół najlepszym momentem na ich leczenie, ponieważ wszystkie procesy regeneracyjne są bardzo aktywne i „chętnie przyjmują wsparcie” jakim są zabiegi przeznaczone do leczenia rozstępów. Etap pierwszy trwa około 12-24 miesięcy.
W drugim etapie naturalnego procesu gojenia, rozstępy zmieniają kolor na biało-srebrzyste. Te mogą być już znacznie trudniejsze do usunięcia, bo proces zbliznowacenia zmiany jest już bardzo zaawansowany. Włókna kolagenowe są nieliczne i bardzo zdegenerowane, komórki skóry nieliczne i mało aktywne, a skóra w całości jest już bardzo ścieńczała.
Ten etap to już ROZSTĘPY DOJRZAŁE.
Zdrowa skóra
Skóra ma naskórek prawidłowej grubości (beżowa warstwa), Skóra właściwa (cała warstwa różowa) ma dużo włókien kolagenowych o prawidłowej budowie (czarne łańcuchy) elastyny (czerwone łańcuchy) i prawidłowo funkcjonujące fibroblasty – komórki skóry – brązowe komórki) (białe krople to kwas hialuronowy który występuje pomiędzy włóknami kolagenu)
Skóra z rozstępem.
Skóra (różowa warstwa) jest w tym miejscu bardzo ścieńczała. Włókna kolagenowa są nieliczne (małe czarne łańcuchy) o nieprawidłowej budowie. Nie ma prawie wcale włókien elastynowych, Naskórek również jest cienki. Ma również dość mało glikozaminoglikanów (kwas hialuronowy i siarczan chondroityny, które występują właśnie pomiędzy włóknami kolagenowymi)
ROZSTĘPY – LECZENIE:
CZY USUWANIE ROZSTĘPÓW JEST MOŻLIWE?
Niestety całkowite pozbycie się rozstępów jest prawie niemożliwe. Istnieją jednak pewne zabiegi, które maksymalnie zmniejszają ich widoczność i poprawiają elastyczność skóry w tym obszarze.
CZAS MA ZNACZENIE
Jeśli tylko to możliwe, leczenie należy zaczynać jak najszybciej, w fazie rozstępów niedojrzałych, czerwonych. Wówczas postępowanie lecznicze jest najskuteczniejsze, bo wszystkie zabiegi działają na wciąż aktywne fibroblasty. Dzięki intensywnej stymulacji fibroblasty zaczynają produkować zdecydowanie więcej prawidłowego kolagenu i elastyny.
Wg ostatnich badań, a także na podstawie mojej własnej obserwacji , mogę stwierdzić, że jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest radiofrekwencja mikroigłowa. Efektem zabiegów może być prawie całkowita redukcja rozstępów, ale to oczywiście zależy od wyjściowego stanu skóry. Bardzo szerokie taśmowate zaniki skóry nigdy nie znikną, ale już drobne rozstępy można zdecydowanie zredukować.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest również jednym z nielicznych zabiegów, które mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu starych, srebrzystych rozstępów.
Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg wykorzystujący fale radiowe o częstotliwości 3 -6 MHz. Zabieg wywołuje efekt termiczny w głębi skóry, wynikający z przepływu pomiędzy igiełkami prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Na powierzchni skóry temperatura osiąga wartość 36-37°C, w naskórku 40-45°C, a w głębszych warstwach nawet 50-70°C.
Efekt termiczny powoduje obkurczenie nieprawidłowych włókien kolagenu i równocześnie stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien elastycznych i kolagenowych.
Jeszcze lepsze efekty można uzyskać w terapiach łączonych.
Połączenia RFM z podawaniem substancji czynnych o działaniu silnie stymulującym i gojącym może dawać bardzo dobre efekty lecznicze.
Preparaty stosowane w terapii rozstępów i blizn:
- Tropokolagen z witaminą C, B6, B2, B1i magnezem może być stosowany jako samodzielny zabieg, ale w połączeniu z z radiofrekwencją mikroigłową zwielokrotniają efekt leczniczy w przypadku wczesnych, niedojrzałych rozstępów.
- W przypadku dojrzałych rozstępów lepszym wyborem będzie tropokolagen z kwasem cytrynowym, który aktywuje metabolizm komórkowy, wspierając regenerację i nikotynamidem, który poprawia dotlenienie tkanek, ma działanie antyoksydacyjne.
- Przebudowę starych rozstępów można pobudzić również preparatem z kolagenazą i liazą. Preparaty mogą być stosowane w monoterapii albo w programach zabiegowych obejmujących stosowanie również tropokolagenu, osocza, fibryny i radiofrekwencji mikroigłowej.
- Inne substancje czynne stosowane w mezoterapii to preparaty z witaminą A, C, E, aminokwasy, wyciągi z wąkrotkci azjatyckiej, krzemionkę organiczną
Zalecane jest wykonanie około 4 -6 zabiegów mezoterapii odpowiednio dostosowaną substancją czynną w odstępach co 2 -4 tygodnie oraz przeprowadzanie 1 zabiegu raz w miesiącu przez 3 -6 miesięcy w celu podtrzymania efektu
Radiofrekwencję mikroigłowąd stosuje się w seriach 3-6 zabiegów w miesięcznych odstępach.
Karboksyterapia.
Doskonałym uzupełnieniem może być również karboksyterapia. Jest to zabieg w którym bezpośrednio w rozstęp wprowadza się CO2, dwutlenek węgla. Jego miejscowe działanie polega na natychmiastowym poszerzeniu naczyń w obrębie uszkodzonej skóry. Powtarzające się zabiegi (seria) prowadzi do tworzenia nowych naczyń, a tym samym lepszego dotlenienia i odżywienia skóry w miejscu uszkodzenia. To przekłada się na jeszcze lepsze funkcjonowanie pobudzanych fibroblastów.
Lasery
Do zabiegów które można wykorzystywać również do terapii rozstępów należy także laseroterapia z wykorzystaniem laserów nieablacyjnych np.(laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG), laser erbowo-szklany (Er:GLASS)) oraz laserów ablacyjnych jak laser CO2,
Peelingi chemiczne i mechaniczne
W terapii rozstępów pewne pozytywne efekty przynosi także stosowanie peelingów chemicznych takich jak kwas glikolowy, retinoidy i kwas TCA oraz systematyczne mechaniczne złuszczanie (mikrodermabrazja).
Trzeba jednak pamiętać, że terapie te są mogą być nieco mniej efektywne od terapii łącząnych i są ukierunkowane raczej na zapobieganie powstawaniu nowych rozstępów. Ale mogą się sprawdzić w pewnego rodzaju maskowaniu rozstępów.
Balsamy samoopalające
Chociaż same w sobie nie pomogą w znacznym stopniu w zmniejszeniu rzeczywistych rozstępów, zastosowanie samoopalacza może pomóc tymczasowo zminimalizować różnicę w kolorze pomiędzy rozstępami a prawdziwym odcieniem skóry. Może to pomóc uczynić je mniej zauważalnymi.
Najnowsze komentarze