Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja medyczna to technologia wykorzystywana w medycynie do różnych zabiegów

W kosmetologii wykorzystywane są zwykle bezigłowa elektrokoagulacja, która można wykorzystać do nieinwazyjnego zamykania powierzchownych naczynek czy usuwania drobnych prosaków czy maleńkich włókniaków. 

W dermatochirurgii wykorzystuje się urządzenia medyczne, na których zabiegi wykonuje lekarz. 

Najczęściej zabiegi elektrokoagulacji wykorzystuje się do usuwania zmian skórnych nie wymagających badania histopatologicznego jak prosaki, żółtaki, włókniaki, brodawki wirusowe i skórne, ale jest także wykorzystywana do zamykania naczyń krwionośnych.

ZAMYKANIE NACZYNEK

W przypadku zastosowania inwazyjnej elektrokoagulacji jest możliwe zamykanie naczynek o wyraźnym przebiegu, naczyniaków gwiaździstych jak i naczynek trudnych do zamknięcia innymi zabiegami, jak naczynka okolicy nosa. 

USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja. Istnieją zmiany skórne, które można usuwać bez wcześniejszego badania dermatoskowpowego i niewymagające pozabiegowego badania histopatologicznego. Do takich zmian należą różnej wielkości brodawki łojotokowe i wirusowe, prosaki, żółtaki, naczyniaki gwiaździste, włókniaki, a nawet niektóre brodawki skórne i znamiona barwnikowe Niektóre brodawki skórne mogą również zostać usunięte, pod warunkiem wcześniejszego badania dermatoskopowego i zgody dermatologa. 

Znamiona można usuwać jednak tylko po badaniu dermatoskopowym. 

WAŻNE INFORMACJE DLA PACJENTA: 

Znamiona i pieprzyki mogą być łagodne, podejrzane, a czasem złośliwe.

Tylko badanie dermatoskopowe wykonane przez doświadczonego lekarza może dać odpowiedź do jakiej grupy należy znamię. Lekarz decyduje czy znamię może pozostać i być obserwowane, czy powinno być usunięte i w jaki sposób.

Badaniu znamion należy poddać się przynajmniej raz w roku, a jeśli są jakieś wątpliwości lub podejrzenia należy poddać się badaniu niezwłocznie.

Znamiona i pieprzyki usuwane są ze wskazań medycznych, profilaktycznie lub z powodów estetycznych.

Większość znamion można usunąć bezpiecznie elektrokoagulacją. Przy usunięciu elektrokoagulacją unikamy cięcia i szycia – nie ma więc charakterystycznych blizn po wycięciu.

W wybranych przypadkach konieczne jest wycięcie chirurgiczne z badaniem histopatologicznym. Wczesne wykrycie i prawidłowe wycięcie, nawet jeżeli stwierdzone są zmiany nowotworowe, w ponad 98% dają pełne wyleczenie.

WSKAZANIA

 • włókniaki
 • prosaki
 • brodawki wirusowe
 • pojedyncze naczynka
 • małe naczyniaki gwiaździste
 • żółtaki
 • niektóre przebarwienia
 • elektroliza owłosienia

PRZECIWWSKAZANIA

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • czynne nowotwory
 • rozrusznik serca
 • zmiana skórna o niepewnym charakterze
 • brodawka wirusowa wału paznokciowego

   FAQ
   Jak wygląda zabieg zamykania naczynek?
   Zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia, lub w znieczuleniu miejscowym za pomocą kremu.
   Specjalną igiełkę wkłuwa się bezpośrednio w kolejne pojedyncze naczynka, co powoduje ich koagulację i zamknięcie. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, a w niektórych miejscach formują się strupki. 

   W niektórych przypadkach lekarz może zlecić stosowanie dodatkowej pielęgnacji pozabiegowej.

   Jak wygląda usuwanie zmian skórnych?
   Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja. Następnie lekarz znieczula nasiękowo okolicę poddawaną zabiegowi. Zabieg w tym momencie staje się całkowicie bezbolesny. Włókniaki, żółtaki, brodawki wirusowe, brodawki łojotokowe usuwane są specjalną elektrodą o charakterze pętelki lub punktową. W zależności od usuwanej zmiany wycięcie może być na poziomie skóry lub sięgać w głąb. Gdy konieczne jest wykonanie głębszej elektrokoagulacji po zabiegu i po procesie gojenia może pozostać okrągła blizenka. 

   W niektórych przypadkach lekarz może zalecić specjalną pielęgnację pozabiegową.

   Czy zostają blizny po zabiegu?
   Ślady po zabiegu zależą od rozległości i głębokości na jaką sięga zmiana skórna.

   Niektóre zmiany usuwane są bezśladowo, po innych mogą pozostać niewielke, okrągłe, zwykle mało widoczne blizenki. 

    

   Co można zrobić, aby blizna była jak najmniej widoczna?
   Na początek prawidłowa pielęgnacja pozabiegowa zapewnia podstawową ochronę przed nieprawidłowym gojeniem i ewentualnym powstawaniem bardziej widocznej blizny.

   Dodatkowo gojenie można wspomóc zabiegami z zastosowaniem osocza, fibryny, lub tropokolagenu. Również już uformowaną bliznę można zmniejszyć zabiegiem z zastosowaniem RFM, lub tropokolagenu.

   Kto wykonuje dermatoskopię?
   Dermatoskopię może wykonywać tylko specjalista dermatolog lub lekarz, który przeszedł odpowiednie szkolenia w tym zakresie. 
   Recepcja:

   600 953 275

   Zabieg wykonywany przez:

   Zabieg wykonywany przez:

   Lekarz medycyny estetycznej/dermatolog

   Adres

   40-231, Katowice
   Bohaterów Monte Casino 1

   Kontakt

   600 953 275
   rejestracja@med-beauty.pl

   Godziny otwarcia

   Pon-pt: 9:00 – 20:00
   Sob-Nd: Szkolenia

   Obserwuj nas