Fibryna

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA – I-PRF

Zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej to niechirurgiczny zabieg, który polega na wstrzykiwaniu pacjentce preparatu fibryny w celu regeneracji i odmłodzenia skóry, spłycenia zmarszczek lub przyspieszenia gojenia ran, blizn czy skóry po zabiegach medycyny estetycznej lub chirurgicznych. Sposób pozyskania jest bardzo podobny do przygotowania preparatu z osoczem bogatopłytkowym. Różnica polega jednak nie tylko na sposobie odwirowania, ale również przede wszystkim na zawartości probówki i samej probówce.

Osocze bogatopłytkowe jest preparatem z krwi pacjenta, którą pobiera się do probówki z antykoagulantem i zawiera ostatecznie osocze z koncentratem płytek.

Fibrynę pobiera się do specjalnej probówki w której nie maantykoagulantu, a po odpowiednim odwirowaniu uzyskujemy koncentrat płytek, ale także właśnie fibryna która tworzy trójwymiarową siatkę chroniącą płytki krwi.

W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu. 

W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi zamknięte w trójwymiarowej strukturze fibryny są aktywowane w dłuższym czasie. W ten sposób czynniki wzrostu są uwalniane stopniowo przez dłuższy czas tym samym wydłużając i wzmacniając regenerację.

W przestrzennej strukturze fibryny znajdują się nie tylko płytki krwi. Jest ona bogatsza również w niezwykle wartościowe dla odnowy mezenchymalne komórki macierzyste i leukocyty.

Komórki macierzyste mezenchymalne mają zdolność do różnicowania się w tkankę łączną, choć nie tylko, a dodatkowo mają umiejętność miejscowej regulacji procesów naprawczych i wywierania efektu przeciwzapalnego oraz antyapoptotycznego. Dlatego są tak wartościowe dla procesów odmładzających.

Ponadto chronione siatką fitynową płytki krwi powoli uwalniają czynniki wzrostu i dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzyskujemy dużo silniejsze efekty regenerujące. 

Fibrynę bogatopłytkowe otrzymujemy z krwi pacjenta.

Krew składa się z osocza i komórek krwi czyli m.in. erytrocytów, leukocytów, płytek krwi.

Płytki krwi uwalniają w tkankach liczne czynniki wzrostu początkując procesy naprawcze: 

  • transformujący czynnik wzrostu β1 (transforming growth factor β1, TGF-β1);
  • płytkopochodny czynnik wzrostu (platelet-derived growth factor, PDGF);
  • insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (insulin-like growth factor 1, IGF-1);
  • naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu (vascular-endothelial growth factor, VEGF);
  • nabłonkowy czynnik wzrostu (epidermal growth factor, EGF);
  • czynnik wzrostu fibroblastów (fibroblast growth factor, FGF).

TGF-β1 i PDGF stymulują proliferację komórek mezenchymalnych oraz wytwarzanie składników macierzy pozakomórkowej. PDGF to silny stymulator procesu gojenia – płytkopochodny czynnik wzrostu bierze w nim udział od pierwszych godzin po zranieniu i jest wydzielany do zamknięcia rany. Stymuluje proliferację fibroblastów i pobudza produkcję kolagenu.

TGF-β stymuluje ekspresję genów, które odpowiadają za hamowanie niszczenia m.in. kolagenuczy elastyny – białek odpowiedzialnych za jędrność skóry.

EGF promuje procesy różnicowania i replikacji komórek nabłonkowych.

FGF modyfikuje organizację kolagenu i stymuluje tworzenie naczyń, które mają odżywiać lepiej regenerująca się skórę.

VEGF działa bardzo podobnie – również stymuluje powstawanie naczyń, tylko w trochę innym mechanizmie.

IGF aktywuje przede wszystkim odbudowę prawidłowego naskórka, a IGF-1 przyspiesza procesy gojenia w ścięgnach.

Mieszanina osocza i płytek krwi jest autologicznym preparatem mocno regenerującym. Od lat stosowane w medycynie zarówno chirurgii, ortopedii, stomatologii i medycynie estetycznej. Fibryna bogatopłytkowe to preparat o wzmocnionym i przedłużonym działaniu w stosunku domktlasycznego osocza bogato płytkowego.

Stosuje się ją w leczeniu przewlekłych ran, chirurgii twarzowo-szczękowej i chirurgii ginekologicznej. Opisano działanie przeciwbólowe PRP (m.in. redukcję i skrócenie czasu dolegliwości bólowych).

WSKAZANIA

  • regeneracja skóry rąk, twarzy, szyi
  • leczenie łysienia
  • regeneracja okolicy oka
  • procesy regeneracyjne w chirurgii, ortopedii, ginekologii

PRZECIWWSKAZANIA

  • ciąża
  • laktacja
  • choroby nowotworowe
  • ostre zakażenia wirusowe
  • zakażenie wirusem HIV
  • przewlekłe choroby wątroby
  • choroby autoimmunologiczne
  • leczenie immunosupresyjne
  • zaburzenia krzepliwości krwi orazprzyjmowanie leków przeciwzakrzepowych

FIBRYNA STRUKTURALNA F-PRF, S-PRF

Bogatopłytkowa fibryna strukturalna (S-PRF) stanowi najprostszą formę autologicznego przeszczepu tkankowego . Ma jeszcze bardziej złożona trójwymiarową strukturę i stosowana jest w miejscach ubytków wolumetrycznych jako stelaż do odbudowy danej struktury. Taka struktura w jeszcze bardziej przedłużobnym czasie stymuluje wszystkie procesy regeneracyjne i naprawcze.

Wykazano, że matryce fibrynowe zwiększają dostarczanie czynników wzrostu płytek krwi.

Sposób jej pozyskania, dla pacjenta jest podobny do pozyskania osocza czy fibryny. Polega na pobraniu krwi w identyczny sposób, odwirowaniu i podaniu do tkanek. Różnice polegają na czasie wirowania, ale przede wszystkim na odpowiednim zestawie probówek. Probówki do tworzenia fibryny równią się od tych do pozyskiwania osocza.

WSKAZANIA

  • ubytki wolumetryczne
  • głębokie bruzdy
  • zagłębienia tkankowe

FIBRYNA A-PRF

To również trójwymiarowa fibryna, nazwana w ten sposób od jeszcze innego sposobu jej przygotowania i ostatecznej struktury.
Pozwala na uzyskanie autologicznych membran o wymiarach ok 2×4-6cm. W zależności od wskazań i obszaru zabiegowego, lekarz musi określić ile membran chce pozyskać przed przeprowadzeniem procedury. Produkt powstaje już w formie stałej i służy do implementacji w zabiegach chirurgicznych i implantologicznych.

FAQ
Jak wygląda zabieg?

Zabieg poprzedza konsultacja lekarska i wywiad medyczny. Lekarz wyjaśnia przebieg procedury, jej możliwości i ograniczenia oraz możliwe działania niepożądane.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym powierzchniowym (30 min).

Pobierana jest niewielka ilość krwi żylnej od pacjenta (zwykle 8-24 ml). Najczęściej krew pobierana jest z żyły kończyny górnej w okolicy zgięcia łokciowego. Po nałożeniu opaski uciskowej na kończynę pacjenta (powyżej miejsca wkłucia) i dezynfekcji skóry wykonuje się wkłucie i zwalnia opaskę, dokładnie tak jak pobiera się krew do badań laboratoryjnych. Różnica polega na zastosowaniu innej probówki. Wygląda ona tak samo, ale jest inaczej wyprodukowana (wyższe standardy produkcji, inne certyfikaty, inny materiał). Po pobraniu krwi pacjent uciska miejsce wkłucia gazikiem ze środkiem dezynfekującym.

Krew jest odwirowywana. Po odwirowaniu (trwającym zwykle kilka minut) płytki krwi zostają odseparowane od erytrocytów i większości leukocytów. 

W zależności od zestawu pobiera się część preparatu do jałowej strzykawki. 

Jakie są efekty?

Zabieg poprawia się gęstość skóry i jest stelażem dla odbudowy dużych ubytków wolumetrycznych. 

Kiedy wybrać zabieg z osocza bogato płytkowego a kiedy z fibryny?

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego stosujemy, gdy skóra jest słabo napięta, z drobnymi zmarszczkami, lekko wysuszona, z oznakami zmęczenia, o niejednolitym kolorycie. Osocze jest idealne gdy chcemy rewitalizacji i blasku. Świetnie się sprawdza jako zabieg rewitalizujący u młodych osób, zwłaszcza po lecie, lub wczesna wiosną.

Zabieg z fibryny bogatopłytkowej stosujemy, gdy występują ewidentne dodatkowe oznaki starzenia się skóry: głębsze zmarszczki, fałdy, bruzdy, kurze łapki, gdy skóra jest zapadnięta i występują ubytki tkanek. Jest również lepsze jako uzupełnienie leczenia blizn po trądziku. 

Czy każdy zestaw do pobierania krwi może być wykorzystany do wykonania zabiegu?

Nie. Jest kilka typów probówek o identycznym czasem wyglądzie. 

  1. Istnieją probówki laboratoryjne bez certyfikatu – nie wolno wykonywać nimi zabiegu.
  2. Probówki z certyfikatem produktu medycznego, przeznaczone do pobierania krwi – nie wolno nimi wykonywać zabiegu.
  3. Probówki z certyfikatem produktu medycznego z dodatkowym certyfikatem do zwrotnego podania preparatu biologicznego ponownie w tkanki pacjenta – tylko te probówki mogą być wykorzystywane do zabieg. 
  4. Probówki przeznaczone do tworzenia preparatu fibrynowego o specjalnym materiale z którego zostały wyprodukowane.
Czy każdy może podawać fibrynę?

Nie, jest to materiał biologiczny, a zabieg jest inwazyjny. Zabronione jest pobieranie krwi, opracowywanie i podawanie pacjentowi przez personel niemedyczny. Warunkiem bezpieczeństwa zabiegu jest przede wszystkim sterylność całego procesu zabiegowego od pobrania krwi do podania preparatu pacjentowi. Ponadto może być zagrożeniem biologicznym i podlega przepisom prawa o zastosowaniu preparatów krwiopochodnych.

Jak długo goi się skóra?

2-3 dni.

Czy trzeba się przygotować?

Nie jest to obowiązkowe, ale warto sprawdzić morfologię krwi – nie wszyscy mają dobre stężenie płytek krwi. Przeciwwskazane jest stosowanie leków przeciwpłytkowych na tydzień przed zabiegiem – jeśli nie możesz odstawić tych leków z powodów zdrowotnych, lekarz pomoże wybrać ci inny, równie skuteczny zabieg. 

Jeśli masz tendencję do zapominania nawadniania organizmu – warto na ok pół godziny przed zabiegiem wypić ok 300 – 500ml wody (nie więcej).

Recepcja: 600 953 275
Zabieg wykonywany przez:

Zabieg wykonywany przez:

Lekarz medycyny estetycznej

Adres

40-231, Katowice Bohaterów Monte Casino 1

Kontakt

600 953 275 rejestracja@med-beauty.pl

Godziny otwarcia

Pon-pt: 9:00 – 20:00 Sob-Nd: Szkolenia

Obserwuj nas