Leczenie nadpotliwości

Z medycznego punktu widzenia nadpotliwość występuje wówczas, gdy pocimy się w warunkach, w których “normalnie” nie powinno się zdarzać. To uciążliwa nadprodukcja potu uogólniona lub miejscowa.

W obecnych czasach po leczenie wzmożonego pocenia sięgamy nie tylko w bardzo dużej, chorobliwej nadpotliwości.

Po niektóre preparaty i zabiegi sięgamy także w celu dbałości o komfort i codzienną higienę. Dlatego, że zmniejszenie pocenia nawet nieznacznego, zdecydowanie zmniejsza tendencję do tworzenia się np. brzydkiego zapachu w ciągu dnia czy podczas wysiłku fizycznego.

Możliwość ubierania niebieskich koszul przez mężczyzn czy bluzek koszulowych i obcisłych sukienek przez kobiety, bez mokrych plam pod pachami, czy pod piersiami to niezwykłą wygoda funkcjonowania. Nie mówiąc już o tym że zmniejszone pocenie pozwala utrzymać higieniczny zapach przez cały dzień pracy.

Sposoby leczenia nadpotliwości

PREPARATY MIEJSCOWE ZEWNĘTRZNE

Preparaty z solami glinu.

Chlorek glinu oddziaływuje z keratyną w gruczołach potowych czasowo je zamykając. Potliwość wraca po kilkunastu dniach wraz z odnowa komórek naskórka. W przypadku leczenia nadpotliwością dłoni obserwuje się mniejszą skuteczność a działanie utrzymuje się tylko 48h.

Preparaty bez soli glinu

Te preparaty, zwane „naturalnymi” są zdecydowanie mniej skuteczne, ale często polecane jako bezpieczniejsze. Ich działanie opiera się przede wszystkim na zawartości substancji takich jak talk lub substancje do niego podobne, które chłoną pot. 

Glikopirolan 2%

Jest to miejscowy lek antycholinergiczny, który zmniejsza nadmierną potliwość przez blokowanie receptorów muskarynowych. Stosowany jest w leczeniu nadpotliwości twarzy i rzadziej nadpotliwości pach. Nie jest wystarczająco skuteczny w leczeniu nadpotliwością dłoni i stóp. Glikopirolan 2% można stosować dwa razy dziennie, chociaż niektórzy autorzy zalecają stosowanie wyłącznie na noc. Należy unikać skóry wokół oczu, nosa i ust 

2–5% roztwór kwasu garbnikowego (taninowego)

Preparaty z kwasem garbnikowym działają na poziomie warstwy rogowej naskórka, powodując denaturację keratyny i doprowadzając do powierzchownego zamknięcia ujścia gruczołów potowych na kilka dni. Może mieć zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni i stóp. 

ZABIEGOWE LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

TOKSYNA BOTULINOWA

Toksyna botulinowa blokuje impulsy przenoszone z nerwów do gruczołu potowego. Taka blokada utrzymuje się nawet 6 miesięcy. Toksyna botulinowa działa tylko w tym miejscu, w które została podana i nie powoduje innych efektów, niż te zamierzone. Lek można podawać w dowolny obszar ciała, a jej stosowanie jest uważane za bardzo bezpieczne. 

Jest to zabieg który równocześnie łączy kilka ważnych cech:

– ma bardzo wysoki profil bezpieczeństwa

– jest stosunkowo mało bolesna

– daje przewidywalne i dość długofalowe efekty.

OBSZARY NA KTÓRYCH MOŻESZ REDUKOWAĆ NADPOTLIWOŚĆ:

  • PACHY
  • DŁONIE
  • STOPY
  • MIĘDZY I POD PIERSIAMI
  • PACHWINY
  • LINIA MIĘDZY POŚLADKAMI
  • GŁOWA
  • LINIA WŁOSÓW
  • OKOLICE NOSA
  • CZOŁO
  • POLICZKI

EFEKTY:

80-90 % redukcji w większości obszarów na około 6 miesięcy. W bardzo nasilonej nadpotliwości dłoni, redukcja może być mniejsza 60-80% i utrzymywać się krócej (3-6 miesięcy)

RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA

Zabieg najlepiej sprawdza się w leczenie nadpotliwością pach, z uwagi na łatwość znieczulenia. Trudniej efekty uzyskać w leczeniu nadpotliwością dłoni i stóp. Skóra jest na tym obszarze gruba i nie da się jej w pełni znieczulić kremem, a czas gojenia to około tydzień. 

EFEKTY:

Zabieg trzeba powtórzyć co około 3 miesiące zanim uzyska się bardziej długofalowy efekt, 

INNE ZABIEGI: 

SYMPATEKTOMIA

Zniszczenie nerwowych zwojów współczulnych lub przecięcie włókien, które unerwiają gruczoły potowe w danej okolicy ciała, najczęściej nerwów pobudzających gruczoły potowe dłoni. Ze względu na działania niepożądane zalecana tylko w szczególnych i ciężkich przypadkach, gdy inne metody okazały się nieskuteczne. Niestety w wielu przypadkach po tym zabiegu obserwuje się nadmierne pocenie się w innych obszarach ciała (pocenie wyrównawcze, kompensacyjne).

CHIRURGICZNE USUWANIE GRUCZOŁÓW POTOWYCH / LIPOSUKCJA

Polega na niszczeniu gruczołów przez światło lasera i usunięciu ich wraz z podskórną tkanką tłuszczową dołów pachowych) – zalecane tylko wtedy, gdy zawiodły metody zachowawcze. Dotyczy jednak tylko dołów pachowych. 

JONOFOREZA – blokowanie kanałów jonowych z użyciem prądu. Wymaga jednak wielu zabiegów. 

NADPOTLIWOŚĆ – DOMOWE SPOSOBY:

  1. ubiór – kiedy możesz korzystaj z ubrań bawełnianych naturalnych,
  2. dieta – unikaj potraw ostrych, fast foodów,
  3. napar z szałwii zmniejsza potliwość,
  4. antyperspiranty – pamiętaj jednak że większość zawiera sole glinu które zapychają gruczoły potowe, ale istnieją też produkty naturalne,
  5. preparaty o działaniu antyperspiracyjnym do mycia ciała i stóp.

FAQ
Jak wygląda zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej?

Czasem zabieg rozpoczyna się od próby minora, która polega na posmarowaniu obszaru jodyną a następnie nałożeniu skrobii. Miejsca najbardziej pocące się przybierają ciemnogranatowy kolor. Czasem jednak obszar zabiegowy wstrzykuje się toksyną botulinową wg stałego protokołu.

Standardowa (zwykle wystarczająca dawka ) to 100IU lub 250SU odpowiedniego typu toksyny botulinowej. na daną okolicę (okolica to : obie pachy lub obie dłonie lub obie stopy) W przypadku innych okolic dawkę dobiera się indywidualnie, choć można przewidzieć mniej więcej standardową dawkę, co ma odzwierciedlenie w cenach podawanych w cenniku.

Zabieg polega na podaniu toksyny otulinowej za pomocą maleńkiej igły w całym obszarze pocenia się.

Jak wygląda zabieg leczenia radiofrekwencją mikroigłową?

W przypadku pach wystarczy znieczulenie kremem, choć jest możliwe znieczulenie naciekowe. w przypadku dłoni zabieg znieczulenie jest trudniejsze, ponieważ skóra dłoni jest gruba i nie da się jej znieczulić kremem.

Zabieg polega na nakłuwaniu specjalną głowicą zaopatrzona w 25 igiełek, miejsce przy miejscu, całego obszaru zabiegowego. Zabieg należ powtórzyć przynajmniej jeden raz, po 3 miesiącach, aby uzyskać trwalsze efekty. Czas utrzymywania się efektu to 5-8 miesięcy.

Jak długo utrzymują się efekty po toksynie botulinowej?

Średnio mówi się 6 miesiącach utrzymywania się efektu. Wielu pacjentów zgłasza jednak, że komfort zmniejszonej potliwości utrzymuje się nawet do 10 miesięcy. Są jednak pacjenci, zwłaszcza z nadpotliwością dłoni, którzy muszą powtarzać zabieg co 3 miesiące.

Czy redukcja pocenia w jednym miejscu zwiększa potliwość w innych obszarach ciała?

Teoretycznie może nieznacznie zwiększać potliwość w innych okolicach, ale zwykle jest to niezauważalne dla pacjenta.

Czy preparaty z solą glinu są bezpieczne?

Ogólnie większość preparatów jest przebadana pod kątem przeciętnego doraźnego stosowania i uznawane są za bezpieczne. trzeba jednak pamiętać , że długotrwałe i częste stosowanie preparatów z chlorkiem glinu może powodować jego kumulację w organizmie. Po latach nadmierna kumulacja jest obarczona ryzykiem nowotworów i choroby Alzheimera.

Czy można preparaty z solą glinu zastąpić antyperspirantami "naturalnymi" czyli pozbawionymi soli glinu?

To właśnie sole glinu są tym co najskuteczniej zmniejsza potliwość w leczeniu miejscowym. Niemniej jednak antyperspiranty naturalne mogą być przydatne w mało nasilonej neadpowtliwości. Pudry różnego rodzaju, które wchodzą w skład takiego antyperspirantu mają za zadanie chłonąć nadmiar potu a olejki eteryczne redukować brzydkie zapachy. Niestety są mało przydatne w nadpotliwości nasilonej.

Jaką metodę leczenia napotliwości wybrać?

Każdy pacjent powinien być oceniany i leczony indywidualnie. Biorąc jednak pod uwagę wygodę, leczenie toksyną botulinową łączy wysoki stopień bezpieczeństwa, małą inwazyjność zabiegu, długotrwały i dość skuteczny efekt.

Jakie choroby mogą powodować nadpotliwość?
  • cukrzyca (podczas hipoglikemii, czyli nagłego spadku poziomu cukru), szczególnie powiązana z otyłością,
  •  nadczynność tarczycy, ( nadpotliwość narasta wraz z upływem dnia)
  • infekcje bakteryjne, w których występuje gorączka (bruceloza, gruźlica i inne),
  • nowotwory – pocenie występuje w nocy, np. podczas białaczki,
  • menopauza,
  • akromegalia (choroba gigantów),
  • nadpotliwość w połączeniu w pieczeniu za mostkiem, niepokojem i dusznościami może być sygnałem zawału serca.

Recepcja:

600 953 275

Zabieg wykonywany przez:

Zabieg wykonywany przez:

Lekarz medycyny estetycznej

Adres

40-231, Katowice Bohaterów Monte Casino 1

Kontakt

600 953 275 rejestracja@med-beauty.pl

Godziny otwarcia

Pon-pt: 9:00 – 20:00 Sob-Nd: Szkolenia

Obserwuj nas