Skleroterapia

Flaki i teleangiektazje naczyń kończyn dolnych to poważny problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim jest to choroba naczyń. 

Skleroterapia nie jest więc zabiegiem estetycznym tylko leczniczym. Polega na wstrzyknięciu do wnętrza nieprawidłowego naczynia żylnego (lub sieci naczyń żylnych) tzw. sklerozantu, czyli środka chemicznego, który ma doprowadzić do jego podrażnienia, zwłóknienia i ostatecznie do zarośnięcia światła nieprawidłowo działającej żyły. 

Co powinien wiedzieć Pacjent przed przystąpieniem do zabiegu skleroterapii?

Decydując się na leczenie przy użyciu metody skleroterapii Pacjent musi mieć świadomość możliwości i ograniczeń tej metody, jak również związanych z nią pewnych niedogodności. Niezbędna jest wstepna konsultacja lekarza który ustala zakres i możliwości zabiegowe.

Jeśli zabieg dotyczy teleangiektazji – możemy potraktować go jako zabieg zarówno estetyczny jak i leczniczy. Czasem jednak na konsultacji okazuje się, że teleangiektazje są wynikiem problemu chorobowego toczącego się w głębszych tkankach, widocznego tylko w świetle wenoskopu. Wówczas zabieg taki zmienia się w zabieg typowo leczniczy i jako taki musi być poprzedzony badaniem USG Doppler był kończyn dolnych. 

Sam zabieg jest mało bolesny i bezpieczny.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu, a po zabiegu mogą wystąpić pewne następstwa wymagające nadzoru lekarza.

Dlatego lekarz przed zabiegiem musi otrzymać wszystkie informacje na temat stanu zdrowia. Świadome zatajenie tychże informacji przez samego Pacjenta może narazić go na poważne niebezpieczeństwo.

W czasie zabiegu i tuż po nim Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, np. szczypanie lub pieczenie w miejscach podawania preparatu.

Po zabiegu mogą występować bolesne zaczerwienienia i twarde zgrubienia wokół zamykanych żył. Jest to typowa reakcja, jednak jeśli jest bardzo uciążliwa i się przedłuża, należy to zgłosić lekarzowi. Dość częste jest również występowanie ciemnych przebarwień w miejscu zamykanego naczynia. Przebarwienia mimo, że nie zawsze występują nie są niczym nieprawidłowym. Ustępują jednak dość długo – nawet do roku. 

Po zabiegu zamykania żylaków mogą pojawić się w okolicy naczynia teleangiektazje i pajączki naczyniowe tzw. mating.

Matting to sieć bardzo drobnych (o średnicy poniżej 0,1 mm) koloru czerwonego lub fioletowego, śródskórne poszerzenia żylne (pajączki). To powikłanie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale znacznie pogarsza efekt estetyczny zabiegów.

Dlaczego powstaje matting po skleroterapii?

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego dochodzi do powstania takich zmian:

  • zła technika wykonania iniekcji,
  • dobranie zbyt dużego stężenia sklerozantu w stosunku do wielkości żyły,
  • zbyt duże ciśnienia wstrzykiwania leku,
  • pozostawienie zasilającej niewydolnej żyły,
  • wysoka temperatura otoczenia,
  • zaniechanie kompresjoterapii pozabiegowej.
  • może być także po prostu wynikiem predyspozycji pacjenta do rozwoju teleangiektazji.

Matting najczęściej zmniejsza się lub nawet znika do pół roku od zabiegu. Niestety bywa i tak, że powiększa się, zwłaszcza wtedy, gdy nie zamknięte są naczynia w okolicy mattingu, „zasilające” te okolicę.

W takiej sytuacji należy ponowić badanie USG doppler aby wykryć ewentualne naczynia zasilające i ponownie podjąć próbę ich zamknięcia. 

PRZECIWWSKAZANIA

  • ciąża i karmienie piersią
  • ostra zakrzepica żylna
  • alergie na lek
  • jawna wada serca z ubytkiem przegrody
  • pacjent unieruchomiony
  • ostre infekcje
  • zaawansowana miażdżyca kończyn dolnych
  • trombofilia
  • przebyta zakrzepica żył głębokich

FAQ
Czy skleroterapii leczy się jednorazowo?
To zależy od leczonego obszaru. Podczas jednej sesji można podać 1 – 3 ampułek leku. Jeśli taka ilość leku pozwoli na zamknięcie wszystkich przeznaczonych do leczenia naczyń to jedna sesja jest wystaczająca. Czasem jednak nie wszystkie naczynia zamkną się po podaniu leku, wówczas zabieg trzeba powtórzyć.
Czy można usunąć wszystkie teleangiektazje?
Zabieg przeznaczony jest do leczenia dużych teleangiektazji i żylaków. Drobne teleangiektazje i małe naczynka mogą być trudne do usunięcia zwłaszcza jeśli ich średnica jest mniejsza od stosowanej w zabiegu igły. Nie zawsze więc jest możliwe ich usunięcie.

 

Jak wygląda zabieg?
Zabieg jest mało bolesny – właściwie odczuwalne jest tylko nakłucie. Lek wprowadzany jest za pomocą zastrzyku.
Po zakończeniu zabiegu pacjent powinien spacerować co najmniej 10-30 min.
Po zabiegu pacjent zakłada swoje pończochy uciskowe lub otrzymuje bandaż elastyczny, który musi nosić min 2-7 dni przez 24h, zdejmując je tylko do mycia.
Kiedy wykonywać zabiegi?
Zabiegi skleroterapii (zwłaszcza mikroskleroterapii) najlepiej wykonywać w okresie chłodniejszym, Choćby z uwagi na konieczność noszenia pończoch czy bandaża. Ale również ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu.

    Recepcja:

    600 953 275

    Zabieg wykonywany przez:

    Zabieg wykonywany przez:

    Lekarz medycyny estetycznej

    Adres

    40-231, Katowice
    Bohaterów Monte Casino 1

    Kontakt

    600 953 275
    rejestracja@med-beauty.pl

    Godziny otwarcia

    Pon-pt: 9:00 – 20:00
    Sob-Nd: Szkolenia

    Obserwuj nas