LECZENIE ŻYLAKÓW I TELEANGIEKTAZJI METODĄ SKLEROTERAPII PIANKOWEJ
Zabieg skleroterapii kompresyjnej polega na wstrzyknięciu do wnętrza nieprawidłowego naczynia żylnego (lub sieci naczyń żylnych) tzw. sklerozantu, czyli środka chemicznego, który ma doprowadzić do jego podrażnienia, zwłóknienia i ostatecznie do zarośnięcia światła nieprawidłowo działającej żyły.
Co powinien wiedzieć Pacjent przed przystąpieniem do zabiegu skleroterapii?
Decydując się na leczenie przy użyciu metody skleroterapii Pacjent musi mieć świadomość możliwości i ograniczeń tej metody, jak również związanych z nią pewnych niedogodności. Niezbędna jest wstepna konsultacja lekarza który ustala zakres i możliwości zabiegowe.
Wskazane jest, aby zabieg, jeśli dotyczy usuwania żylaków, a nie teleangiektazji estetycznych, był poprzedzony USG Doppler żył (nie tętnic) kończyn dolnych.
Sam zabieg jest mało bolesny i bezpieczny.I. stnieją jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu, dlatego też lekarz musi otrzymać wszystkie informacje na temat stanu zdrowia. Świadome zatajenie tychże informacji przez samego Pacjenta może narazić go na poważne niebezpieczeństwo.
W czasie zabiegu i tuż po nim Pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, np. szczypanie lub pieczenie w miejscach podawania preparatu.
W późniejszym okresie mogą występować bolesne zaczerwienienia i twarde zgrubienia wokół zamykanych żył. Jest to typowa reakcja, jednak jeśli jest bardzo uciążliwa i się przedłuża, należy to zgłosić lekarzowi.
Po zakończeniu zabiegu Pacjent powinien spacerować co najmniej 30-40 min. To ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Po zabiegu Pacjent zakłada swoje pończochy uciskowe, lub otrzymuje bandaż elastyczny, który musi nosić min 5-7 dni przez 24h, zdejmując tylko do mycia.
Trzeba pamiętać że niektóre okolice są ryzykowne, mogą pozostawać przebarwienia po zabiegowe np. . podczas likwidacji pajączków w okolicy kostek.
LECZENIE ŻYLAKÓW I NACZYNEK – Wskazania:
Skleroterapia pozwala na usuwanie żylaków i leczenie różnych, nawet bardzo zaawansowanych problemów żylnych, ale odległa skuteczność takich zabiegów jest raczej umiarkowana i wymaga okresowych uzupełnień.
Kiedy wykonywać zabiegi?
Zabiegi skleroterapii (zwłaszcza mikroskleroterapii) najlepiej wykonywać w okresie chłodniejszym,, Choćby z uwagi na konieczność noszenia pończoch czy bandaża. Ale również ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu.
LECZENIE ŻYLAKÓW – PRZECIWWSKAZANIA
- Ciąża i karmienie piersią
- ostra zakrzepica żylna
- alergie na aetoxyscleron
- jawna wada serca z ubytkiem przegrody
- pacjent unieruchomiony
- ostre infekcje
- zaawansowana miażdżyca kończyn dolnych
- trombofilia
- przebyta zakrzepica żył głębokich
Zadzwoń 600 953 275 lub rezerwuj on-line: